AMD: Phenom II X4 může pracovat až na frekvenci 7 GHz

Společnosti AMD v uplynulém týdnu uvedla na trh nejnovějšího člena desktopové rodiny procesorů Phenom II s označením X4 955 a s frekvencí 3,2 GHz. V této souvislosti pak informovala, že v testech se podařilo tento nový 45nm Phenom přetaktovat až na frekvenci 7 GHz.


Tento nový model, který je označený jako Black Edition podle slov AMD dosahuje podobného výkonu jako nejrychlejší desktopové čipy Intelu, ovšem za nižší cenu. AMD však pravděpodobně myslí zmíněnými nejrychlejšími čipy čtyřjádrové modely Core 2 Quad, neboť nehalemy určené pro high-endové desktopy s označením Core i7 jsou při stejném taktu stále výrazně rychlejší než Phenomy II.

Produktový manažer AMD Brent Barry k tomu řekl, že při testech se standardní frekvenci podařilo více než zdvojnásobit, což má vypovídat o rychlostním potenciálu nového čipu. Web Ripping.org pak informoval, že uživatelům, kteří měli k dispozici první kousky Phenomu X4 955 se podařilo dosáhnout velmi slušné frekvence 6,7 GHz a v lednu na mezinárodním veletrhu CES AMD předvádělo tehdy nejsilnější model X4 940 na frekvenci 6,5 GHz. Tyto hodnoty svědčí o tom, že druhá generace Phenomů výrazně pokročila oproti té předchozí, jejíž frekvence nebylo možné příliš výrazně zvýšit. Klíčem k dosažení tak vysokých frekvencí bylo samozřejmě využití speciálních chladicích směsí jako je tekutý dusík a tekuté helium.

Barry informoval, že tekutý dusík zchladí počítačový systém na teplotu –140 stupňů Celsia, tekuté helium pak dokonce až na –240 stupňů, což už je blízko absolutní nuly (–273 stupňů Celsia). Nicméně tyto látky jsou poměrně nebezpečné a těžko sehnatelné, takže není příliš reálné, že i běžní uživatelé by s nimi mohli tyto čipy přetaktovávat v masovém měřítku. Navíc se jedná jen o krátkodobý výsledek, neboť spotřeba chladicích látek je obrovská a na zchlazení počítače na 90 minut je potřeba 250 litrů tohoto zkapalněného plynu a také hliníkovou káď o velikosti Volkswagenu Beetle.

AMD také lehce mění svoji strategii ohledně přetaktování – i když oficiálně nepokrývá zárukou poškození, které může přetaktováním vzniknout, přímo nabízí speciální softwarové aplikace jako je OverDrive, která může být použita ke zvýšení frekvence. Podle vyjádření společnosti by pak nové Phenomy X4 955 měly bez problémů fungovat i s klasickým chlazením vzduchem na frekvenci 3,8 GHz a těchto hodnot by tedy mělo být možné dosáhnout i v domácích podmínkách.

Cena Phenomu X4 955 byla stanovena na 245 dolarů, což má být o desetinu méně, než je cena Core 2 Quad Q9550 s frekvencí 2,83 GHz a o 15 % méně, než kolik stojí nejslabší Core i7 920 s frekvencí 2,66 GHz. AMD se tak snaží o intenzivní ofenzivu na trhu procesorů, neboť ještě v tomto čtvrtletí hodlá uvvést nové šestijádrové Opterony, dále dvoujádrové mobilní čipy Neo s nízkou spotřebou a na rok 2011 pak chystá nový 16 jádrový Opteron. Více informací o některých z těchto chystaných modelů najdete v článku AMD: Nové procesory přijdou ještě v tomto čtvrtletí.Komentáře