Apple představil iPhone 3GS, Mac OS X 10.6 a nové MacBooky

Společnost Apple na vývojářské konferenci představila řadu novinek v podobě nového smartphonu iPhone, operačního systému Snow Leopard či nových modelů MacBooků. Steve Jobs se však k všeobecnému zklamání neukázal.


Přitom řada komentátorů spekulovala, že CEO Applu, který se chce vrátit ze zdravotní dovolené právě v tomto měsíci, by se mohl poprvé po delší odmlce ukázat právě na mediálně velmi exponované vývojářské konferenci a podobně jako v loňském roce představit novinky svojí společnosti. Místo něj však nové iPhony 3GS představil Philip Shiller, senior vice prezident Applu, který informoval, že nové přístroje provádějí operace až 3,6krát rychleji, než tomu bylo u předchozí generace iPhonů 3G a jsou vybaveny softwarem verze 3.0. Nový model 3GS bude dostupný ve dvou variantách s různou kapacitou úložného prostoru – levnější 16GB verze má stát 199 dolarů a 32GB verze pak 299 dolarů. V prodeji pak bude stále i původní verze iPhonu 3G s 8GB paměti, která spadla na 99 dolarů. Ceny jsou uvedeny s podpisem smlouvy u AT&T.

Mezi další vlastnosti iPhone 3 GS patří třeba 3 MPx fotoaparát se schopností nahrávat video, baterie s delší výdrží (až 12 hodin hovoru a 300 hodin v pohotovosti), ovládání hlasem po stisknutí tlačítka „home“ nebo zabudovaný digitální kompas. V prodeji by nové modely měly být v USA od 19. června, ve zbytku světa pak s různým zpožděním.

Z dalších novinek představených na vývojářské konferenci stojí za zmínku Mac OS X 10.6 označovaný jako Snow Leopard, který má být dostupný od září a bude se vyznačovat schopností provádět úlohy až o 90 % rychleji než aktuální Mac OS a měl by být i odolnější proti selhání. Cena za upgrade z OS Leopard má být 29 dolarů, což je také výrazně méně, než tomu bylo v dřívějších dobách. Představen byl i prohlížeč Safari 4, který klade důraz na rychlost a nové možnosti ovládání.

Co se týká nově představených MacBooků, Apple uvedl modely s úhlopříčkou 13 a 15“, které jsou vybavené procesory Core Duo s frekvencí až 3,06 GHz, na jedno nabití by měly pracovat až sedm hodin a nabíjejí se třikrát rychleji, než stávající modely. I v případě notebooku Apple snížil ceny oproti dřívějšku a například MacBook Air poklesl o celých 700 dolarů. O tom, zda společnost nechystá například nějaký svůj netbook řeč nepadla.Komentáře