Dvoujádrové procesory Via Nano přijdou již v tomto roce

Tchajwanská společnost Via potvrdila svůj plán uvést na trh dvoujádrové modely svých procesorů ještě v letošním roce. Informovala také o nových sériích jednojádrových čipů Nano 3000.


Via potvrdila ústy svého viceprezidenta pro marketing, Richarda Browna, že dvoujádrové procesory Nano budou vyráběné 45nm procesem a jejich vývoj bude dokončen ke konci roku 2009 - pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí. Kdy budou k dispozici první počítače postavené na těchto procesorech však Brown zatím neupřesnil.

Via také chystá novou řadu procesorů Nano označovanou číslicí 3000, které by měly přijít na trh ve třetím čtvrtletí a bude se jednat o vylepšené 65nm verze současných čipů Nano ze sérií 1000 a 2000. Tyto čipy by měly nabídnout oproti stávajícím procesorům Nano vyšší výkon a nižší spotřebu, přičemž Via chystá v dubnu vydat i nový čipset pro procesory Nano, který se také má vyznačovat oproti VX800 nižší spotřebou elektrické energie.

První netbooky s procesory Nano by se měly objevit na veletrhu CES, který tento týden začíná v Las Vegas a spekuluje se například o modelu od Samsungu s tímto procesorem od Vii. Dosud byly k dispozici netbooky pouze s procesory C7-M, které však nemohly svým výkonem Atomům od Intelu konkurovat a například společnost HP, která vsadila na procesor C7 ve svém netbooku Mini 2130, nyní představuje nový model Mini 2140, který je však vybaven již Atomem. Z toho se dá vyvozovat, že modely s procesory od Vii se firmě HP příliš neosvědčily. Naopak Via ale doufá, že díky tomu, že Intel vydal omezující specifikace na parametry laptopů, v nichž se smí procesory Atom používat, výrobci kteří budou chtít vyrábět zařízení tyto specifikace přesahujícící (např. s 13" displejem) zvolí raději procesor Nano.

Velmi důležitá bude pověst, jakou se novým procesorům podaří získat, neboť i když dosavadní modely Nano porážejí Atomy ve výkonových testech, jsou na tom hůře se spotřebou při zátěži a bojovat proti silnému jménu a pozici, kterou si Intel s Atomy za uplynulý rok vytvořil, nebude také zrovna snadné.Komentáře