Freescale uvede nový procesor speciálně pro netbooky

Společnost Freescale plánuje tento týden uvést nový procesor určený pro netbooky, který by mohl být konkurencí pro čipy Atom od Intelu a zaujmout tak místo v low-endovém segmentu.


Nový procesor, označovaný jako MX515, je postavený na jádru Cortex-A8 od ARMu a má být určený pro základní práci, přístup k internetu a jednoduché aplikace. Firma Freescale navíc doufá, že se jí s novým procesorem podaří snížit cenu netbooků a ty by mohly začínat již na 199 dolarech, zatímco v případě Atomů od Intelu je to zhruba 299 dolarů. Vzhledem k tomu, že poptávka po netboocích intenzivně roste, není divu, že i Freescale si chce ukousnout kousek ze stále se zvětšujícího koláče.

Freescale bude předvádět netbook s procesorem MX515 vyrobený firmou Pentagon na veletrhu CES, který začíná ve čtvrtek v americkém Las Vegas, ovšem není zatím jisté, zda se tyto netbooky dostanou i na trh a nebo zda se jedná jen o demonstrační prototyp. Zástupci Freescale však tvrdí, že se o tento procesor zajímají i další výrobci a chystají do konce roku 2009 netbooky na něm založené s displeji o úhlopříčce 8,9 až 10“.

MX515 podle slov výrobce potřebuje méně energie k běhu než Atom, takže netbooky s ním by měly vydržet v provozu kolem osmi hodin a neprodukuje ani příliš tepla, takže není nutné jej osazovat chladičem (jeho jádro je totiž převzaté z čipů pro mobilní přístroje a telefony). Frekvence čipu může být škálovaná až po 1 GHz a podporuje 3D grafiku či přehrávání HD videa.

Netbooky s procesorem MX515 samozřejmě nebudou díky nekompatibilitě s x86 architekturou podporovat operační systém Windows, počítá se tedy s Linuxem a Freescale v současnosti spolupracuje s firmou Canonical na výrobě speciálního operačního systému pro procesory s jádrem ARM. Otázkou ovšem je, zda díly velké poptávce po netboocích právě s OS Windows nepřijde Freescale o významnou část trhu, která pro něj bude uzavřena.

V nejbližší době také chystají své plány v oblasti mobilních procesorů poodhalit firmy AMD a Via, takže se nechme překvapit, co za novinky z jejich kuchyně budeme moci v nejbližší době okusit.Komentáře