HP bude možná vyrábět netbooky s Androidem

Firma Hewlett-Packard možná bude vyrábět netbooky běžící na operačním systému Android firmy Google, který je založen na Linuxu, zveřejnil v úterý Wall Street Journal. Stále ale není jasno, zda Android Googlu pojede na ARM procesoru nebo na procesoru od Intelu.


Informace je ovšem spíše spekulativní, neboť Wall Street Journal citoval nejmenovaný zdroj. Satjiv Chahil, více prezident PC divize firmy HP pak odmítl komentovat, zda bude tento největší světový výrobce prodávat netbooky nebo smartphony běžící na Androidu, ale potvrdil, že firma studuje tento bezplatný operační systém.

Mezitím společnost Asustek Computer vydala prohlášení, že možná vyrobí "Android" netbook, zatímco Dell zvažuje, zda vyrábět smartphone založený na Android OS.

Zásadní otázka, na kterou se ale Journal nezeptal, je, zda HP testuje Android na netboocích založených na procesorech Atom od Intelu nebo na ARM procesorech, které dominují u smartphonů.

Atom je energeticky úsporný a levný CPU, který se používá v řadě dnešních netbooků, jež využívají operační systém Windows nebo některé verze Linuxu. Operační systém Android sice oficiálně nefunguje na x86 CPU, ale někteří hackeři a dokonce i někteří novináři tvrdí, že to není pravda.

ARM procesor, do dneška využívaný ve více než 10 miliardách mobilních telefonů, využívá méně elektrické energie a stojí také méně než procesor Atom.

Ian Drew, senior více prezident divize ARM Holdings zaměřené na Velkou Británii a také vývojář ARM čipové technologie, řekl minulý týden Computerworldu, že očekává tento rok šest až deset ARM netbooků a první se objeví ve třetím čtvrtletí. Všechny prý poběží na operačním systému Linux nebo jeho klonech, což je například právě Android, a budou se honosit výdrží osm až dvanáct hodin a cenou okolo 200 dolarů, tvrdí Drew.

Podle nových průzkumů skončila firma HP třetí na trhu netbooků za Acerem a Asustekem, ale byla jednou z nejagresivnějších společností v nasazování nových, inovativních modelů.

HP ale pravděpodobně neopustí Windows. V únoru firma prohlásila, že obdržela beta verzi Windows 7 Ultimate, aby je použila ve svých existujících netboocích.Komentáře