Intel investuje 7 miliard dolarů na vývoj nových čipů i přes současný pokles odbytu

Intel urychlil své plány na výrobu nových dvou-jádrových procesorů, určených jak pro stolní počítače, tak i pro laptopy. Procesory, které mají být založené na vylepšené architektuře Nehalme, by se mohly začít vyrábět již koncem tohoto roku.


Intel urychlil své plány na výrobu nových dvou-jádrových procesorů, určených jak pro stolní počítače, tak i pro laptopy. Procesory, které mají být založené na vylepšené architektuře Nehalme, by se mohly začít vyrábět již koncem tohoto roku.

Intel hodlá během dalších dvou let investovat více než 7 miliard dolarů do modernizace některých svých závodů. Mělo by jít především o závody umístěné v amerických státech Oregon, Arizona a Nové Mexiko. Změn se nedočkají jen samotné závody, ale i jejich zaměstnanci, jimž by se měly zlepšit platové podmínky. Podle Intelu je modernizace závodů součástí strategie pro očekávané spuštění výroby čipů s výrobním procesem 32nm. Nový výrobní proces má také pomoci vytvořit integrované čipy pro přístroje jako jsou set-top-boxy či obyčejné televizory.

První 32nm procesor s kódovým označením Westmere bude nástupcem architektury Nehalem a jeho součástí má být i integrovaný grafický čip. Westmere je určen pro běžné mobilní i desktopové systémy. Druhým procesorem je pak Arrandale, který je určený především pro přenosné počítače. Od uvedení obou čipů se očekává především větší paměť, snížení energetické náročnosti a levnější výrobní náklady. Podle odhadů Intelu by mohla jejich výroba začít ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

„Nové čipy by mohly přinést oživení stagnujícího trhu s notebooky a poskytnout uživatelům důvod k upgradu. Přestože procesory nabídnou větší výkon, pořizovací cena by se neměla příliš lišit od současné nabídky" komentoval uvedení nových čipů Jack Gold, hlavní analytik J. Gold Associates, na tiskové konference v San Francisku.

Podle analytika Golda se v poslední době klesají prodeje procesorů a Intel tak chce učinit radikální kroky, které povedou ke zvýšení poptávky po jeho produktech. Nyní je tak prý ideální doba pro zavedení nových čipů s technologií 32 nm.

Zhruba ve stejném období jako čip Westmere, by se na výrobní linky měly dostat i dva mainstreamové produkty s kódovým označením Lynnfield a Havendale V prvním případě jde o čtyřjádrový procesor s integrovaným dvoukanálovým řadičem pamětí DDR3, jehož TDP (Thermal Design Power) bude 95 W. Naproti tomu Havendale je dvoujádrový procesor s integrovaným grafickým jádrem s TDP opět 95 W.

 

Zdroj: VnunetKomentáře