Počítač se 192 GB paměti se díky Dellu stává realitou

Společnost Dell představila svůj nový počítač, jehož asi nejpůsobivějším parametrem je možnost použití až 192 GB ultra-rychlých paměťových modulů typu DDR3.


Precision T7500, jak se počítač jmenuje, nabídne dohromady 12 paměťových slotů. Do každého může být umístěn 16GB PC10600 o pracovní frekvenci 1333 MHz. U většiny nových desktopů jou přitom standardem dva až čtyři paměťové sloty, jejichž součástí se mohou stát 4GB DDR2 paměti s taktem 400 až 1066 MHz. Precision T7500, jehož cena začíná na 1800 dolarech, je primárně určen jak pro herní designéry, tak i inženýry či tvůrce digitálních animací. V žádném případě však nemá jít o high-endové herní PC.

Novinka od Dell však na trhu s velkým paměťovým potenciálem rozhodně nebude sama. Toto úterý například společnost Lenovo ukázala svůj ThinkStation D20, který je schopný podpory až 96 GB z 1333 MHz DDR3 RAM. V minulém týdnu zase Cisco odhalilo blade servery, které údajně umožní využít až 384 GB paměti, což je přesně dvojnásobek oproti Precision T7500.

Stále platí, že pět let stará 64bitová verze operačního systému Windows Server dokáže pracovat s až 1 TB paměti, Windows Server 2008 pak může dokonce využít až dvojnásobek. Naproti tomu tak velké množství RAM by nebylo možné využít u běžných stolních počítačů, na nichž dominují 32bitové Windows XP a Vista, které mohou zpracovávat pouze 3 GB paměti.

Navyšování paměťových limitů pracovních stanic a blade serverů má jeden společný znak a to použití nové architektury CPU Nehalem od Intelu. Nehalem používá integrovaný řadič paměti, který zkracuje vzdálenost mezi pamětí a procesorem a vytváří mezi nimi více přímých cest. Stovky GB paměti mohou své využití najít i pro provádění finančních operací v reálném čase či u bezpečnostního softwaru náročného na CPU, jako je např. rozpoznávání obličeje.

Podle Nam Kima Hyunga, analytika iSuppli, mají PC tvůrci šanci využít depresivního vývoje paměťového trhu. „Nyní je velmi dobrá příležitost posunout se na větší paměťovou rychlost. Trh je nyní přesycený a cenový rozdíl mezi DDR2 a DDR3 není velký“ říká Kim. Pro představu, výrobci nabízejí 4 GB 1066 MHz DDR3 paměť za 120 dolarů a 8 GB DDR3 o stejné rychlosti pak vyjde na 250 dolarů. Do budoucna se navíc očekává další rychlý pokles cen.Komentáře