Sun: Vývoj 16jádrového procesoru Rock zastaven

Podle názorů některých analytiků byl vývoj procesoru Rock již od začátku problematickým projektem, který by asi neměl šanci stát se úspěšným. Jedná se o reakci na zprávu, že společnost Sun zastavila práce na vývoji toho procesoru.


S informací o zastavení vývoje přišel počátkem tohoto týdne jako první americký deník New York Times. Cílovou stanicí pro 16jádrový procesor Rock měla být především oblast high-endových serverů, kde by se podílel pro zpracovávání datově-intensivních aplikací, jako např. databází. Počtem svých jader měl pak Rock ambice zdvojnásobit jejich počet oproti aktuálně nejrychlejšímu serverovému procesoru od Sun - UltraSparc T2.

Do vývoje procesoru Rock investovala společnost Sun nemalé prostředky, čímž se pro ni postupem času stal projektem s vysokou prioritou. Sun měla od čipu, který kombinuje multivláknové schopnosti s rychlým zpracováním dat, velká očekávání. Původně se s uvedením čipu Rock počítalo již během loňského roku, ovšem Sun tento okamžik nakonec posunula na druhou polovinu roku 2009.

Na zastavení vývoje měly kromě jeho neustálého prodlužování, a tedy i prodražování, vliv i podobné přírůstky od konkurenčních společností, jako například IBM, Intel a Advanced Micro Devices. „Rock mohl být pohřben pod tíhou nákladů a také příliš velkých očekávání“ myslí si Gordon Haff, hlavní IT poradce u společnosti Illuminata. Samotná společnost zatím odmítla jakkoliv spekulovat o další budoucnosti svého projektu.

„Vývoj čipu Rock se musel potýkat s kolísavým rozpočtem a navíc se během něj objevilo mnoho překážek“ uvedl finanční analytik, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože mu nebylo povoleno mluvit s tiskem. „Rozpočet pro vývoj klesal s tím, jak společnost Sun ztrácela svůj podíl na trhu se servery, kde jí jsou konkurencí především společnosti IBM a Intel.“ Podle tohoto analytika navíc vývoj v průběhu několika let opustilo hned několik důležitých pracovníků, což mělo na rozvoj procesoru Rock také určitý vliv. Mezi tyto pracovníky patří například výkonný vicepresident pro mikroelektroniku, David Yen, který v roce 2008 přešel k Juniper Networks, či respektovaný designér Marc Tremblay, dříve vedoucí pracovník v divizi mikroelektroniky, který se nechal zlákat nabídkou Microsoftu.

Podle Deana McCarrona z agentury Mercury Research se však neúspěch procesoru Rock vztahuje spíše k rostoucí konkurenci ze strany výše zmíněných společností. Domnívá se totiž, že výrobci jako IBM a Intel nyní nabízí vysoce výkonné čipy za přijatelnou cenu. I po spojení společnosti Sun s Oracle si však společnost dobře vede v mnoha oblastech. Tak například, s úspěchem se setkali servery založené na procesorech Niagara. Kromě toho má Sun smlouvu se společností Fujitsu pro design a výrobu čipů Sparc64.Komentáře