AMD chce se svými procesory prorazit na trhu s tablety

Společnost Advanced Micro Devices (AMD) by ráda dostala své čipy do tabletů. Svůj zájem o tento trh přitom dosud dlouhodobě popírala.


„Uživatelé se čipů AMD v tabletech dočkají v horizontu několika let,“ potvrdil zájem AMD generální ředitel Dirk Meyer. Potenciál tabletů je podle něho obrovský a společnost by ráda přispěla svými technologie do jejich rozvoje. „Rychlé čipy s grafickými schopnostmi jsou naší velkým trumfem,“ uvedl Meyer. Zároveň však dodal, že strategie pro tablety je sice pro AMD velmi důležitá, zatím však budou pouze monitorovat dění na trhu a s konkrétními produkty prý přijdou až ve vhodném okamžiku. Ten může nastat již příští rok, ale třeba také až za několik let.

AMD se svým zájmem o tablety pochlubila zrovna ve chvíli, kdy se objevily zprávy o zvýšené poptávce po těchto přístrojích. Podle generálního ředitele Intelu, Paula Otelliniho, prodej tabletů čtvrtletně roste i o několik miliónů kusů. Analytické společnosti IDC a Gartner pak ve středu uvedly, že během třetího kvartálu letošního roku byl velmi zřetelný vliv tabletů na pokles prodeje netbooků. Právě mezi těmito dvěma platformami se v budoucnu očekává velká třenice.

Zajímavé přitom je, že podle Meyera by se pro tablety daly využít čipy se spotřebou asi 2 – 3 Wattů, což je o polovinu méně než u netbooků. Právě na trh s netbooky ale AMD hodlá vstoupit počátkem příštího roku – mělo by jít o přístroje s čipy Ontario, které kombinují CPU a grafický procesor v jediném čipu. Cílem společnost tak podle všeho bude nejprve prorazit na tomto trhu a na tablety se zaměří až později.Komentáře