AMD chystá procesory Phenom II s podporou pamětí DDR3

Společnost AMD tento týden informovala o tom, že v chystaných desktopových procesorech Phenon II, jež se mají stát nástupci současných tří- a čtyřjádrových Phenomů, již počítá s podporou pamětí typu DDR3.Společnost AMD tento týden informovala o tom, že v chystaných desktopových procesorech Phenom II, jež se mají stát nástupci současných tří- a čtyřjádrových Phenomů, již počítá s podporou pamětí typu DDR3.

John Taylor, mluvčí společnosti AMD říká, že s vypuštěním Phenomů druhé generace s podporou DDR3 jeho firma počítá zhruba na polovinu roku 2009, nicméně tento termín může být ovlivněn řadou faktorů, včetně vývoje ceny tohoto typu pamětí.

Již na leden AMD pak chystá procesory Phenom II s podporou starších pamětí typu DDR2 a o několik měsíců později by měl být pak představen nový socket AM3 pro Phenomy II s podporou pamětí DDR3.

Taylor k tomu dodává, že cílem jeho firmy je zasáhnout trh ve správný čas se správným produktem a AMD údajně bude zvažovat přínos pamětí DDR3 a jejich cenu k tomu, aby zvolila správné načasování uvedení nového produktu. Pro srovnání procesory Core i7 od konkurenčního Intelu, přicházejí s podporu DDR3 již nyní, i když tento typ pamětí stále není dostatečně rozšířen.

V oblasti serverů pak plánuje AMD přijít s podporou pamětí typu DDR3 až v roce 2010 spolu s platformou Maranello, která bude určena pro šestijádrové procesory s kódovým označením Sao Paulo a dvanáctijádrové Magny-Cours.

Nathan Brookwood, vedoucí analytik společnosti Insight 64, k tomu říká, že paměti typu DDR3 přinášejí větší šířku pásma pro rychlejší přenos dat oproti současným pamětem DDR2 a díky rychlejší komunikaci procesoru s pamětí tak dochází k nárůstu výkonu. Nicméně v současnosti jsou ještě poměrně nové a stále ještě dost drahé, dodává Brookwood.

AMD říká, že první procesory Phenom II budou čtyřjádrové modely s 8 MB cache, i když ceny nejsou zatím známé. Zajímavou informací je ale to, že firmě AMD se údajně podařilo prototyp Phenomu II provozovat s chlazením vzduchem na frekvenci 4 GHz a s využitím tekutého dusíku pak na 5 GHz. Tato čísla slibují překonání dosavadních limitujících frekvencí procesorů AMD a větší konkurenceschopnost vůči čipům Intelu.


Komentáře