AMD chystá tříjádrové procesory pro notebooky

Společnost Advanced Micro Devices na veletrhu CES informovala, že chystá ke konci prvního pololetí 2010 uvést tříjádrové mobilní procesory, aby tak zaplnila existující mezeru na trhu.


Notebooky jsou dnes vybaveny jedno, dvou i čtyřjádrovými CPU a tříjádrové modely mají být podle Boba Grima, ředitele produktového marketingu v AMD, na jednu stranu výkonnější než dvoujádra, ale také energeticky úspornější než je tomu u čtyjádrových modelů.

AMD tak nabídne vůbec první tříjádrové procesory pro přenosné počítače, podobně jako je tomu u desktopů. Navíc AMD zatím nemá na rozdíl od Intelu žádné čtyřjádrové mobilní CPU, ovšem jejich uvedení je v plánu v obdobném časovém horizontu, jako tomu má být u tříjader, což značí, že tříjádrové CPU by opět mohly být vlastně quad-core procesory s vypnutým jedním jádrem.

Grim říká, že notebooky s dvoujádrovými procesory nabízí již dnes dobrý výkon, který se ovšem může s třetím jádrem ještě zlepšit, např. při běhu náročných aplikací jako je třeba skenování počítače antivirem, kdy tuto činnost převezme třetí jádro a ostatní dvě zůstávají k dispozici pro další aplikace. AMD pak přímo tvrdí, že její tříjádra budou energeticky efektivnější, než čtyřjádrové procesory Intelu a měla by být k dispozici ve verzích s TDP 25 wattů a 35 wattů.

Tříjádrové modely AMD budou součástí chystané notebookové platformy Danube a budou vyráběny 45nm technologií. Podle Grima by nová platforma měla přinést výrazně delší provoz notebooků na baterie (údajně o více než hodinu) a bude podporovat paměti typu DDR3. AMD také chystá uvedení platformy Nile, která bude určená pro ultratenké netbooky.

Společnost AMD na CESu již předváděla první notebook postavený na platformě Danube, která podle Grima přináší i posun ve výpočetním a grafickém výkonu. Tato platforma je postavena na  čipsetu M880G, který integruje grafický čip ATI Radeon 4200 s podporou DirectX 10.1 a má také nový I/O kontroler SB820M s podporou SATA-600, RAIDu, gigabitového Ethernetu či až 14 USB2.0 portů. Samozřejmě jsou podporovány i dedikované samostatné karty s podporou DirectX 11. Co se týká integrace grafického jádra do procesorů, který nyní nabízí konkurenční Intel, měli bychom se tohoto kroku u Advanced Micro Devices dočkat v roce 2012. AMD dále předvádělo i počítač postavený na chystané desktopové platformě Leo, která bude zahrnovat až šestijádrové procesory (svá desktopová šestijádra na tento rok ovšem chystá i Intel) a bude integrovat nové grafické jádro i čipset.Komentáře