AMD konečně opravilo chybu v Barceloně

Podle prvních zpráv se konečně objevila dlouho očekávaná revize B3 serverového čtyřjádrového Opteronu s kódovým označení Barcelona, která opravuje TLB chybu, jež mohla způsobovat nestabilitu systému.Podle prvních zpráv se konečně objevila dlouho očekávaná revize B3 serverového čtyřjádrového Opteronu s kódovým označení Barcelona, která opravuje TLB chybu, jež mohla způsobovat nestabilitu systému.

Zpráva o chybě v Barceloně, která se objevila na začátku prosince, měla za následek rozvíření řady diskusí o tomto procesoru a AMD bylo nuceno omezit jeho dodávky. Nyní ale prý již dodává svým nejvýznamnějším odběratelům – jako je například Hewlett-Packard, IBM nebo Dell – opravené Opterony revize B3. Ty budou instalované do serverů, které by se měly dostat na trh začátkem druhého čtvrtletí. Touto novou revizí Barcelony by měly být osazeny například servery HP Proliant DL585. Zda nová revize umožní i dosažení vyšších taktovacích frekvencí čipů není zatím známo.

Jaké problémy konkrétně vysoce medializovaná chyba TLB způsobuje? Předem je nutno říci, že chyby obsahuje prakticky každý procesor a i současná revize C0 čtyřjádrových 45nm procesorů Core 2 od Intelu má být brzy nahrazena revizí C1 právě kvůli možným problémům se stabilitou. Celkově se informace o chybách v čipech objevují poměrně často, ale málokterá má takové štěstí, že je medializovaná tolik, jako právě ta u revize B2 u Barcelony. Snad jen chyba při výpočtech s desetinou čárkou u prvních Pentii se proslavila ještě více.

Ale zpět k Barceloně. Zmíněná chyba se nachází v části procesoru, která překládá data mezi paměťmi. TLB je tedy část vyrovnávací paměti, ve které se nacházejí mapovací tabulky, podle nichž se hledají data uložená v dalších cache. Zde pak může díky chybě ve velmi výjimečných případech dojít k chybě a to poté může vést až k pádu celého systému. Nejčastěji tento problém nastane při použití virtualizace, což je právě smůla Barcelony, neboť virtualizace je u serverového procesoru dnes již poměrně zásadní věc.

Naopak jádro revize B2 v K10 procesorech Phenom, které jsou určené pro domácí účely, žádné problémy pravděpodobně způsobovat nebude, neboť z běžných domácích uživatelů bude virtualizaci využívat jen málokdo. Řešení této chyby vypnutím TLB má poměrně negativní vliv na výkon, který pak může poklesnou až o 10 %. A pokud má na serveru běžet operační systém Windows, je nutné opravdu TLB vypnout, protože pro tento operační systém zatím oprava neexistuje. Ale pod Linux již byla oprava TLB chyby vytvořena a neměla by mít výraznější vliv na výkon systému.
Nenechte si ujít:
Dodávky Barcelony se opozdí díky chybě v cache

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory Barcelona ožil v Texasu

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Intel představuje šestnáct procesorů nové generace

Doufejme tedy, že nová revize B3 pomůže napravit všechny problémy, které jsou s architekturou K10 od AMD spojené a že se díky tomu tento procesor bude moci konečně úspěšně prosadit.

Schéma Barcelony


Komentáře