AMD: Nízké ceny desktopových šestijader potvrzeny

Společnost AMD v úterý uvedla šestijádrové Phenomy II a potvrdila překvapivě nízké ceny, za které jsou nyní tyto procesory oficiálně dostupné na trhu.


První dva šestijádrové procesory AMD pro desktopy, určené pro již existující patice AM3 a AM2+, jsou odpovědí na šestijádra od Intelu, která byla uvedena v minulém měsíci. AMD ovšem nasadila značně nižší ceny, konkrétně 295 dolarů za model Phenom II X6 1090T s frekvencí 3,2 GHz a 199 dolarů za 1055T taktovaném na 2,8 GHz. Pro srovnání, cena procesoru Core i7-980XM od Intelu je 999 dolarů. Procesory se již v první polovině měsíce, tedy ještě před oficiálním uvedením, objevily za podobné ceny v cenících některých obchodů, šlo ovšem o neoficiální částky, které se mohly změnit.

Adam Kozak, marketingový manažer AMD, potvrdil, že uvedené procesory jsou zatím nejvýkonnější modely, které jeho firma pro desktopy uvedla a jsou určeny zejména pro uživatele s nároky na vysoký výkon. Kozak přiznává, že šestijádra Intelu mohou být v některých aplikacích rychlejší, ale z hlediska poměru ceny a výkonu je podle něj AMD jednoznačně ve výhodě. Uživatelé totiž získají celý počítač s high-endovým výkonem za cenu, za jakou by u Intelu měli jen samostatný procesor. Otázkou je, jak na krok zareaguje Intel a pokud by se odhodlal i on k výraznému zlevnění, oslabil by tento argument AMD.

Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Mercury Research, říká, že nároční uživatelé sice hodnotí počítače podle výkonu, ale velký rozdíl v ceně může být důležitým faktorem. Nicméně i když poměr ceny a výkonu nahrává AMD, uživatelé nároční na výkon dosud nekriticky holdovali Intelu. Navíc tento segment trhu je malý a Intel podle McCarrona nebude nucen k tomu jakkoliv na uvedení nových šestijader AMD reagovat.

Nově uvedené procesory AMD Phenom II X6 jsou vybaveny technologií Turbo Core, která umožňuje zvýšení frekvence při nevyužití všech jader až o 500 MHz. Maximální takt modelu 1090T tak může být 3,6 GHz a u modelu 1055T se jedná o 3,3 GHz. Více najdete v článku AMD představuje procesorovou technologii Turbo Core.

Procesory jsou součástí platformy Leo, která obsahuje čipset AMD 890FX a grafické karty z řady ATI Radeon 5000, jež nabízí možnost připojení až šesti monitorů pomocí technologie ATI Eyefinity. Platforma Leo podporuje rozhraní pevného disku SATA 3.0 s rychlostí 6Gb/s, technologii HyperTransport 3.0 a PCI Express Generation 2.0, Nicméně volitelně lze s Phenomy II X6 provozovat i grafické karty od konkurenční nVidie. První výrobci již ohlásili uvedení svých systémů, postavených na této platformě, na trh.Komentáře