AMD: Nové úsporné Opterony HE mají spotřebu méně než 10 wattů na jádro

Společnost Advanced Micro Devices včera představila pět nových šestijádrových serverových čipů Opteron, z nichž tři se mají vyznačovat velmi nízkou spotřebou a další dva modely pak rozšiřují tuto řadu směrem k vyššímu výkonu.


Nové 64bitové procesory z řady Opteron jsou postaveny na jádru Istanbul, které je vyráběno pokročilým 45nm procesem a cílem výrobce bylo nabídnout těmito modely dle potřeba zákazníků širší výběr z řešení pro vysoký výkon i pro nižší spotřebu. Průměrná spotřeba třech šestijádrových modelů, které nesou označení HE (high-efficiency), je 55 wattů, což je výrazně méně, než dosavadních 75 a 105 wattů u zbylých serverových šestijader z produkce AMD. Jedno jádro tak spotřebovává poprvé v této řadě méně než 10 wattů elektrické energie (přesně by šlo o 9,17 wattu). Tato hodnota se navíc týká zatížení a pro tzv. idle režim disponují Opterony řadou technologií vypínající momentálně nepotřebné části, které přinášejí další redukci spotřeby.

Již v dubnu společnost AMD uvedla úsporné čtyřjádrové Opterony EE (energy-efficiency) s jádrem Shanghai, jejichž spotřeba se pohybovala kolem 50 wattů, tedy zhruba 12,5 wattu na jádro. Nově představené Opterony jsou k dispozici jak pro dvoupaticové servery (jde o modely z řady 2400), tak i pro čtyř, šesti a osmipaticové systémy (modely z řady 8400).

Konkrétně byl představen model 2423 HE s frekvencí 2 GHz a dále pak 2425 HE a 8425 HE taktované shodně na 2,1 GHz. Ceny se mají pohybovat od 455 do 1514 dolarů při odběru tisíce kusů.

Snižování spotřeby HE variant šestijádrových Opteronů umožňuje, aby čipy byly v serverech osazovány mnohem blíže u sebe, čímž se mj. redukují nároky na prostor, který servery zaberou. Ale hlavním přínosem je pochopitelně úspora výdajů za elektrickou energii a také za chlazení. Společnost HP hned v této souvislosti oznámila, že nové šestijádrové Opterony HE od AMD jsou již k dispozici v systémech ProLiant G6 a další výrobci jako IBM nebo Dell by měly nabídnout své servery s úspornými šestijádrovými Opterony během nejbližších měsíců.

Zbylé dva představené Opterony naopak rozšiřují tuto řadu směrem k nejvyššímu výkonu, o čemž svědčí i označení SE v názvu, které má AMD vyhrazeno právě pro nejvýkonnější čipy. Konkrétně šestijádrové modely Opteron SE 8439 a SE 2439 běží na frekvenci 2,8 GHz a jejich spotřeba činí 105 wattů. Ceny pak byly stanoveny na 2 649 dolarů za první a 1 019 dolarů za druhý uvedený model.Komentáře