AMD: Nový čipset 785G posune možnosti grafického výstupu

Společnost AMD uvedla nový čipset s integrovaným grafickým jádrem, které poskytuje lepší standard High-Definition videa ve srovnání s čipsety staršího data.


Čipset 785G od AMD oproti svému předchůdci 780G nabízí lepší grafický výkon a disponuje i pokročilými nástroji v oblasti HD videa. Grafické jádro je součástí grafického procesoru ATI Radeon HD 4200, zatímco u čipsetu 780G to byl Radeon HD 3200. Nárůst výkonu by se měl pohybovat v rozmezí 10-15 procent. „Nové grafické jádro poskytuje jasnější obraz a světlejší barvy“ popisuje výhody čipsetu Brent Barry, produktový manažer AMD pro oblast desktopů.

Nový čipset rozšiřuje řadu podporovaných video rozhraní k přenosu HD obrazu na displeje. Kromě HDMI (High-Definition Multimedia Interface) 1.3 tak jde i o podporu DisplayPort. AMD 785G je rovněž prvním čipsetem, který nabízí plnou podporu rozhraní DirectX 10.1 API (Application Programming Interface) od Microsoftu. DirectX 10.1 API přináší rychlejší renderovací techniku, díky čemuž bude u 3D počítačových her možné docílit většího realismu. Podporu DirectX 10.1 zahrnuje také čipset AMD 790GX, který je však primárně určen pro high-endové systémy, kde uživatelé mohou do základní desky přidávat tzv. diskrétní grafické karty.

Čipset 785G pracuje hned s několika procesory od AMD, včetně Athlon, Phenom a Sempron. „Je určen pro spotřebitele, kteří chtějí mít úsporný systém s integrovanou grafikou. Systémy by se v obchodech měly objevit koncem tohoto roku“ uvádí Barry.Komentáře