Hlavní navigace

AMD odhaluje notebookovou platformu Puma

5. 6. 2008

Sdílet

Společnost AMD tento týden odhalila detaily o nové mobilní platformě Puma. Jedná se o první mobilní platformu vyvíjenou po akvizici výrobce grafických čipů, firmy ATI – a pravděpodobně také o poslední od AMD, v níž jsou procesor a grafický čip zcela oddělenými komponentami.

Společnost AMD tento týden odhalila detaily o nové mobilní platformě Puma. Jedná se o první mobilní platformu vyvíjenou po akvizici výrobce grafických čipů, firmy ATI – a pravděpodobně také o poslední od AMD, v níž jsou procesor a grafický čip zcela oddělenými komponentami.

„Nyní jde už jen o rychlost grafiky a celkový výkon, protože nikdo už dnes nepotřebuje rychleji otevírat dokumenty ve Wordu a Excelu“, říká Leslie Sobon, vedoucí produktového marketingu u AMD. Cílem AMD je proto nyní zrychlit rychlost videa a hlavně herní výkon pro domácí uživatele, dodává.

Nová platforma nemá žádné oficiální logo typu „Puma inside“, takže uživatelé, kteří budou chtít mít ve svých noteboocích nejnovější čipy, se budou muset poohlédnout po konfiguracích s procesorem Turion X2 Ultra (novinkou je právě slovíčko „Ultra“, značící, že tento procesor patří do platformy Puma a jedná se o kombinaci architektur K8 a K10 s podporou HyperTransportu 3.0, dvoukanálovým řadičem DDR2 a také s 1 MB cache pro každé jádro), čipsetem AMD 780 a grafickým čipem z rodiny ATI Mobility Radeon HD 3000.

Zhruba třetina notebooků postavených na této nové platformě by měla být vybavena vlastní pamětí pro grafickou kartu. Sobon říká, že v Evropě lidé více ocení samostatnou paměť grafické karty, zatímco v USA jsou naopak oblíbenější modely se sdílenou pamětí. Nicméně pokud má člověk při koupi nového notebooku utratit 50 – 100 dolarů navíc, je dnes lepší investovat do grafické karty se samostatnou pamětí než do vyšší frekvence procesoru, dodává Sobon.


Na platformě Puma plánují vyrábět notebooky největší firmy jako Acer, Asus, Dell, Fujitsu-Siemens, HP, NEC či Toshiba. Naopak se s ní určitě v nejbližší době nesetkáme u přenosných počítačů značky Lenovo či Apple, které o ni nemají příliš zájem.

Platforma Puma bude určena pro standardní třídu notebooků, ne pro ultramobilní modely. Jejím dalším přínosem by také měla být úspora energie a to díky funkci PowerXpress, která bude umožňovat přepnout mezi plnohodnotnou grafickou kartou a alternativním integrovaným grafickým čipem bez nutnosti restartovat počítač. Také procesor Turion X2 Ultra je vybaven pokročilým energeticky úsporným módem, schopným inteligentně regulovat spotřebu podle požadovaného výkonu.
Nenechte si ujít:
Intel oddaluje vypuštění notebookové plaformy Centrino 2

AMD konečně opravilo chybu v Barceloně

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory Barcelona ožil v Texasu

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Intel představuje šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Také analytici hodnotí novou platformu kladně. Dean McCarron z Mercury Research říká, že díky ní bude moci AMD lépe konkurovat Intelu, i když ten dává poslední dobou AMD jen málo prostoru k manévrování a není divu, že AMD musí přijít s tak silně vybavenou platformou, jakou Puma bezesporu je.

Podle něj také není přiliš velká propast mezi chystanou platformou Centrino 2 od Intelu a novou Pumou a zdržení vypuštění nového Centrina může nahrávat AMD do karet (více o problémech Centrina 2 lze najít v článku Intel oddaluje vypuštění notebookové plaformy Centrino 2). Podle McCarrona by notebooky postavené na této platformě neměly být ani výrazně dražší než ty současné, protože jakmile je jedna technologie uchytí, nahradí tu dřívější a stane se standardem.

Zdroj: Infoworld.com

 

Byl pro vás článek přínosný?