AMD oficiálně představilo platformu Dragon s procesory Phenom II

Podle očekávání společnost AMD uvedla na probíhajícím veletrhu CES nové čtyřjádrové desktopové procesory Phenom II a jsou již známé i oficiální ceny, za které budou nabízeny.


Nové 45nm Phenomy II s jádrem Deneb jsou nástupci 65nm procesorů AMD Phenom, které byly uvedeny v roce 2007, ovšem jejich první série byly údajně velmi špatně prodejné kvůli TBL chybě, i když ta se projevovala jen ve velmi specifických situacích (např. využítí virtualizace) a domácí uživatele tedy prakticky nijak neovlivňovala. Horší to bylo u serverové Barcelony, u níž tato chyba omezovala jednu z důležitých funkcí a i přes možnost softwarové opravy přinesly tyto série procesorů špatnou reputaci.

Každé z jader nových Phenomů II má 128 KB L1 a 512 KB L2 cache a společně pak sdílí 6MB L3 cache. AMD však počítá i s vypušením modelů s menší L3 cache a také tříjádrových modelů. Ve třetím čtvrtletí AMD pak chystá uvedení Phenomů II označených jako "business class", což jsou procesory, u nichž se garantuje neměnnost a dostupnost na trhu po dlouhou dobu. AMD také chystá procesory postavené na architektuře K10 bez L3 cache se čtyřmi, třemi a dvěma jádry, které údajně dostanou populární označení Athlon a měly by tak nahradit již dosluhující současné jedno- a dvoujádrové procesory vycházející z architektury K8.

V současnosti je k dispozici procesor Phenom II X4 940 (Black edition) s frekvencí 3 GHz za cenu 275 dolarů a dále Phenom II X4 920 taktovaný na 2,8 GHz, který stojí jen 235 dolarů. Konečné ceny se tedy pohybují na dolní hranici očekávaného rozpětí.

Tyto nové procesory jsou součástí platformy Dragon, která zahrnuje grafický čip ATI Radeon 4800, čipset a procesor Phenom II. Ta disponuje mimo jiné zajímavou funkcí nazvanou "OverDrive", která umožňuje v případě potřeby přetaktovat procesor a následně jej vrátit do normálního stavu stlačením příslušného tlačítka. V současnosti bude platforma Dragon dostupná s podporou pamětí DDR2, ovšem během několika měsíců AMD nabídne i verzi podporující DDR3 čipy. Důvodem zdržení je údajně správné načasování, neboť podle slov AMD nejsou zatím paměti typu DDR3 na trhu ještě dostatečně rozšířené. K platformě Dragon má být dodáván i software pro konvertování videa od ATI, který má umožnit převádění filmů do formátů vhodných pro přenosná zařízení s menšími displeji.Komentáře