AMD plánuje uvést dvanáctijádrový procesor Magny-Cours

Společnost AMD inovovala roadmapu svých procesorů a místo plánovaných osmijader chce přijít v první polovině roku 2010 rovnou s dvanáctijádrovým modelem s kódovým označením Magny-Cours.Společnost AMD inovovala roadmapu svých procesorů a místo plánovaných osmijader chce přijít v první polovině roku 2010 rovnou s dvanáctijádrovým modelem s kódovým označením Magny-Cours.

Tento čip má být určený pro servery a podle aktualizované roadmapy by měl obsahovat 12 MB L3 cache a podporovat paměti typu DDR3. AMD tak podle slov svého mluvčího hodlá přejít z šestijader s kódovým označením Istanbul, které by se měly objevit v druhé polovině roku 2009 (tedy asi rok poté, co se svým šestijádrovým Dunningtonem přijde Intel) rovnou na dvanáctijádrové modely. Budou tak přeskočena plánovaná osmijádra s označením Montreal, která se měla objevit v příštím roce.

Viceprezident AMD Randy Allen to zdůvodnil tím, že dvanáctijádrové procesory bude údajně snazší vyrábět a že si poradí s vyšším zatížením. V roce 2010 AMD také plánuje uvést levnější šestijádrový model s kódovým názvem Sao Paulo, který bude obsahovat 6 MB L3 cache a bude určen pro levnější systémy, dodal Allen v konferenčním hovoru.

Tyto nové procesory budou vyráběné 45nm procesem a měly by být také energeticky úspornější.

Podle Deana McCarrona, analytika společnosti Mercury Research budou pravděpodobně dvanáctijádrové čipy pouze spojením dvou šestijader v jednom balení, což je mnohem realistištější, než nativní dvanáctijádrový model, který by naopak byl výrazně dražší na výrobu.
Nenechte si ujít:
AMD: Experti radí co dělat, aby firma přežila

Intel snižuje ceny procesorů, AMD je pod tlakem

AMD konečně opravilo chybu v Barceloně

Gartner varuje před poklesem v polovodičovém průmyslu

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory!

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci


Komentáře