AMD pokračuje v integraci svých čipů, vyvíjí nový Swift

Společnost AMD minulý týden ohlásila další plánovanou novinku v oblasti svých produktů, kterou chystá na druhou polovinu roku 2009. Měl by jí být čip označovaný kódovým jménem Swift, který by měl pokračovat v cestě integrace, kterou má nastolit během roku 2008 procesor s označením Fusion. Swift by totiž měl kombinovat CPU, GPU a navíc i celý čipset v jednom pouzdře!Společnost AMD minulý týden ohlásila další plánovanou novinku v oblasti svých produktů, kterou chystá na druhou polovinu roku 2009. Měl by jí být čip označovaný kódovým jménem Swift, který by měl pokračovat v cestě integrace, kterou má nastolit během roku 2008 procesor s označením Fusion. Swift by totiž měl kombinovat CPU, GPU a navíc i celý čipset v jednom pouzdře!

Swift má být složený z procesorového jádra, vycházejícího z „hvězdné řady“ procesorů AMD, dále má obsahovat nejpokročilejší grafické jádro a také northbridge z Griffinu, který by se měl používat v nejnovějších noteboocích. AMD tento procesor označuje jako APU (accelerated processing unit) a jeho nasazení se čeká převážně v přenosných zařízeních.

Mario Rivas, viceprezident AMD, k tomu říká, že dnes ve výkonu celého počítače nehraje roli jen samotný CPU, ale i řada dalších faktorů a právě použitý čipset nebo grafická karta může hrát v celkové výkonnosti obrovskou roli. AMD tak chce optimalizovat Swift k maximální spolupráci těchto tří součástí, čímž chce dosáhnout lepšího výkonu a díky integraci do jednoho pouzdra i menší energetické náročnosti. Umístění všech základních prvků v jednom čipu má mít také vliv na úsporu místa a notebooky tak budou moci být menší nebo do nich jejich designéři budou moci díky volnějšímu prostoru přidávat další zařízení. Rivas také potvrdil, že Swift bude vyráběn 45nm technologií.

Je však otázkou, zda v roce 2009 nebude tato architektura již víceméně dosluhující a zda tedy AMD i v případě, že nedojde k odkladu uvedení Swiftu na trh, dokáže dohnat dnešní náskok Intelu. Navíc je pravděpodobné, že v té době se již začnou objevovat procesory, vyrobené 32nm technologií, na níž se dnes intenzivně pracuje. Na druhou stranu segment trhu s mobilními procesory zažívá obrovský boom a poptávka je zde natolik vysoká, že Swift má velmi dobré šance na prosazení.
Nenechte si ujít:
Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci – přijde zdražení procesorů?

Dodávky Barcelony se opozdí, čip má chybu v L3 cache!

Intel uvedl na trh 45nm procesory nové generace

Vývoj 32nm čipů bude mít novou posilu – společnost NEC


Komentáře