AMD chce dobýt trh s notebooky se tří- a čtyřjádrovými mobilními čipy

Pomocí nových mobilních procesorů se chce AMD dostat na výkonnostní úroveň konkurenčního Intelu. Slibuje také snížení cen přenosných zařízení.


Nové čipy, které se na trh dostanou v tříjádrovém a čtyřjádrovém provedení, jsou přírůstkem do řady Phenom II. AMD si od nich slibuje především zvýšení aplikační výkonu a také nižší energetickou spotřebu. Z výhod obou typů procesorů pak budou těžit především výrobci notebooků, kde se nyní většinou používají čipy s dvěma jádry. Podle AMD totiž budou nové čipy cenově dostupnější. „Jsme schopni stlačit cenu až na 800 dolarů,“ říká Leslie Sobon, viceprezidentka AMD pro marketing.

AMD konkrétně chystá tři čtyřjádrové a dva tříjádrové čipy, které poběží s taktem 1,6 GHz až 2,3 GHz a spotřebují 25 až 45 Wattů. V prvních přístrojích by se měly objevit již koncem tohoto měsíce a to v produktech výrobců Dell, Hewlett-Packard and Lenovo.

Společnost také informovala o vývoji nízkonapěťových procesorů Athlon II Neo a Turion II Neo pro ultratenké notebooky. Nabídnou takt 1,3 GHz až 1,7 GHz a na trh se dostanou v jedno a dvoujádrovém provedení s energetickou spotřebou 12 až 15 Wattů.

Do nových čipů vkládá AMD velké naděje. Slibuje si od nich především zlepšení své tržní pozice v segmentu notebooků, kde výrazně zaostává za bezkonkurenčním Intelem. Podle posledních statistik AMD v prvním čtvrtletí tohoto roku představovalo asi 12,1 %, zatímco trhu s notebookovými mikroprocesory dominoval Intel s 87,8 %. Podle svých slov se však AMD v poslední době snaží zlepšit svou nabídku čipů a zaměřuje se především na zvýšení životnosti baterie a výkonu přístroje.Komentáře