AMD: Procesory Llano porazí Sandy Bridge od Intelu

I když nové procesory AMD budou vyráběny 32nm procesem, stále budou používat jádra architektonicky podobná těm v čipech Phenom II. AMD však věří v úspěch oproti procesorům Sandy Bridge.


AMD očekává, že 32nm procesory A-Series, kódově označované jako Llano, budou mít úspěch zejména v levnějších sestavách. Nabídnou totiž čtyři procesorová jádra a grafický výkon srovnatelný s nižšími až středními řadami grafických karet Radeon v jednom balení. AMD slibuje údajně nízkou cenu, díky které má být vysoký výpočetní i grafický výkon v dispozici i v levnějších systémech.

Proceosory Llano budou disponovat 160 – 400 jádry prakticky shodnými s poslední generací karet Radeon HD a mají nabídnout velmi dobrý poměr výkonu a spotřeby. Problémem ovšem může být fakt, že oproti samostatným grafickým kartám nemají jádra integrovaná v procesoru dedikovanou vlastní paměť a musí tedy s CPU sdílet pomalou systémovou RAM. Na rozdíl od 40nm mobilních procesorů Brazos od AMD také jádra CPU nejsou nijak vylepšena a jedná se stále o stejnou architekturu, jako u Phenomů II, která je na trhu již delší dobu (konkrétně od konce roku 2008). Díky tomu nelze očekávat nárůst rychlosti výpočtů v běžných aplikacích a také energetická efektivita je horší, než u procesorů Brazos. Je tedy až s podivem, co trvalo na vývoji těchto čipů tak dlouho, neboť z hlediska inovací se nejedná o až tak zásadní krok. Procesory Llano by se měli začít objevovat v počítačích v tomto čtvrtletí a to jak ve stolních PC, tak v noteboocích, potvrdil CEO AMD Thomas Seifert. AMD sice již zveřejnilo i video, srovnávající jeho nové 32nm procesory Llano s konkurenční architekturou Sandy Bridge od Intelu, ale materiály pocházející přímo od výrobců je potřeba brát vždy s rezervou.

 

AMD má sice na svojí straně podporu rozhraní DirectX 11, ale procesory Intelu s největší pravděpodobností nabídnou značně větší výkon a AMD se bude muset smířit s pozicí, kdy bude muset lákat uživatele na nízkou cenu. Pro uživatele, pro něž je výkon důležitější než to, kolik počítač stojí, tak AMD nebude mít pravděpodobně příliš co nabídnout. Na druhou stranu je pravda, že u levnějších systémů může AMD s procesory Llano nabídnout výrazně více, než co bylo v této kategorii zvykem.Komentáře