AMD: Radeony HD řady 6800 budou představeny tento týden

Druhou generaci grafických karet s podporou DirectX 11 hodlá koncem tohoto týdne uvést společnost AMD. Při této příležitosti se chce pochlubit i nejnovějším hybridním čipem Fusion.


AMD si na pátek naplánovalo představení nové rodiny grafických karet, HD 6800, která bude zároveň prvním přírůstkem do řady Radeon HD 6000 – ta je výjimečná také tím, že již neponese označení ATI, o čemž se můžete více dočíst v článku Značka ATI končí, nové Radeony 6000 už budou pod logem AMD.

Procesory s podporou DirectX 11 mají zlepšit grafické schopnosti počítačů s operačním systémem Windows 7. AMD se tomuto standardu poprvé věnovalo v produktové řadě 5000. Právě tu mají nyní nahradit nové grafické procesory z rodiny 6000. Obecně se očekává, že hlavním soupeřem řady 6800 budou čipy Fermi od nVidie, které rovněž zahrnují podporu pro DirectX 11.

Podrobnější informace o nových grafických procesorech zatím AMD sice nechtělo oficiálně prozradit, dostaly se k nám však alespoň zprostředkovaně. Jeden z internetových prodejců totiž na svých stránkách nabízí grafickou kartu Asus, která staví na procesoru Radeon 6870. Karta Asus EAH6870 je taktována na 913 MHz a její součástí je i technologie Eyefinity, která umožňuje připojit k grafické kartě až šest monitorů najednou.

AMD také nechalo nahlédnout do vývoje čipu Llano pro desktopy a přenosné počítače, který kombinuje CPU a DirectX 11 GPU v jediném celku. Čip je součástí rodiny čipů další generace Fusion, která má výrobcům umožnit vytvářet lehčí a energeticky účinnější počítače. „Čip Llano bude schopen dekódovat video a zároveň zpracovávat složité matematické operace,“ uvádí AMD na svých stránkách. Kromě toho však budou oba procesory  moci spolupracovat také na některých negrafických operacích a datově náročných aplikacích. Čip Llano by měl disponovat čtyřmi procesory o celkové frekvenci 3 GHz. Na trhu se má objevit dostat v příštím roce, konkrétnější datum ovšem AMD nestanovilo.Komentáře