Výrobce AMD s novými čipy Carrizo sází na Windows 10

Společnost AMD představila nové čipy, které jsou o poznání rychlejší a úspornější, než předchozí generace čipů Kaveri. Čipy s kódovým označením Carrizo budou pohánět laptopy od společností Asus, Acer, Lenovo, Hewlett-Packard a Toshiba v cenové relaci čtyř set až osmi set dolarů. Jsou optimalizované pro Windows 10.

Výrobce AMD s novými čipy Carrizo sází na Windows 10


První laptopy s novými procesory a Windows 8.1 budou dostupné již tento měsíc, přičemž notebooky s Windows 10 se objeví později v tomto roce. Některé z těchto nových laptopů s čipy Carrizo byly představeny tento týden na veletrhu Computex.

AMD na čipy umístilo čtyřjádrové procesory A8 a A10 a GPU s až osmi jádry. Jak uvedl marketingový manažer AMD Adam Kozak, výrobci počítačů počítají s novými čipy Carrizo spíše u laptopů s Windows, než u Chromebooků. Čipy Carrizo byly totiž optimalizovány speciálně pro Microsoft Windows 10, jež mají být vydány 29. července.

Díky novým technologiím laptopy s čipy Carrizo podle Kozaka nabídnou rychlejší bootování, lepší výkon, delší výdrž baterie a zvládnou i rychlejší přechod ze spacího módu, než dřívější čipy od AMD.

Čipy odebírají 15 - 35 wattů a i když výkon CPU doznal pouze marginálních změn, GPU je až o 65 % rychlejší, než u čipů AMD předchozí generace s označením Kaveri.

Hráče videoher potěší, že integrované grafické procesory v Carrizo podporují DirectX 12, milovníci videa pak díky nim budou schopni prohlížet filmy ve 4K, jelikož GPU je schopno dekódovat kodek H.265. Nové čipy však nepodporují hardwarové dekódování 4K video kodeku VP9.

Laptop s čipem Carrizo a 50 watthodinovou baterií vydrží na jedno nabití až 8,3 hodiny, přičemž u čipů Kaveri z minulého roku to bylo jen 3,3 hodiny. Čipy Carrizo budou využívat funkci Windows 10, která umožňuje rozložit provádění úkolů mezi jednotlivé procesory, čímž se šetří baterie a zrychluje chod aplikací. Čip tak může rozložit úkolů mezi CPU, GPU a další procesory a využít tak rovnoměrně všech zdrojů, které má počítač k dispozici.

Ve Windows 10 obecně hraje GPU při provádění běžných počítačových úkolů větší roli, než dříve. V současné době většinu úkolů zpracovává CPU, avšak nový správce paměti ve Windows 10 bude schopen přímo přiřazovat některé úkoly GPU. V důsledku toho by video na webu a třeba aplikace Adobe - které jsou na GPU hodně závislé - měly běžet rychleji.

Laptopy s Carrizo budou mimo jiné také lehčí a tenčí, jelikož nový čip je o 29 % menší, než jeho předchůdce.

Úvodní foto: AMD


Komentáře