AMD: Úsporné procesory Neo čeká široké využití

Společnost Advanced Micro Devices je připravena nasadit svůj nový čip Neo do energeticky úsporných desktopových zařízení. Tímto krokem otevře nové bitevní pole s firmou Intel, která již takovéto čipy nabízí.


Společnost AMD původně připravovala čipy Neo pro nasazení v ultra tenkých laptopech, lehkých a tenkých zařízeních, která jsou schopna nabídnout zákazníkovi plnou funkčnost za přijatelnou cenu. Nicméně nyní firma počítá s jejich nasazením i v all-in-one počítačích a v nettopech, což jsou malá, velmi levná desktopová zařízení, které byly zatím hlavně doménou Atomů od Intelu.

Hlavním cílem čipů Neo však stále zůstávají ultra tenké laptopy, ale někteří výrobci počítačů mají plány, jak využít tyto procesory i v nettopech a all-in-one počítačích, potvrzuje Bob Grim, ředitel klientského marketingu u firmy AMD. Čipy Neo jsou implantovány přímo do základní desky, proto jsou dost malé na to, aby byly využity v desktopech, které spotřebovávají málo energie.

"Již dlouho jsme byli přesvědčeni, že tento typ technologie může fungovat velmi dobře v rozmanitých platformách," tvrdí Grim. Mezi první produkty s Neo čipem budou nejspíše později v tomto roce patřit all-in-one počítače, které spojují základní desku, procesor a monitor do jednoho boxu, ke kterému se připojí jen klávesnice a myš.

Uživatelé desktopů požadují lepší výkonnost a grafiku, která by se dala porovnávat s laptopy, říká Grim. Desktopy s procesory Neo budou schopny přehrávat full HD filmy a poběží na nich údajně i náročné hry jako je Wordl of Warcraft a Quake, dodává.

Společnost představila v lednu řadu čipů Neo s jedním jádrem a v květnu poté i verzi se dvěma jádry – ty jsou zatím nabízeny v ultra tenkém laptopu Hewlett-Packard DV2Z, další modely se očekávají v září. Verze se dvěma jádry běží na 1,6 GHz a obsahuje mezi 512 KB až 1 MB L2 cache. Čipy Neo pak budou spojeny s novou platformou, kterou AMD plánuje upgradovat kvůli vylepšení výkonu a grafiky.

Když přijde na srovnání grafických možností, může přinést platforma Neo společnosti AMD výhodu oproti čipům Atom firmy Intel a to díky lepšímu grafickému jádru od ATI, tvrdí Dean McCarron, hlavní analytik u společnosti Mercury Research. Ale Intel v budoucnu plánuje implantovat grafické jádro přímo do čipu Atom namísto čipsetu, což by mohlo také zlepšit jeho grafický výkon.

Výrobci počítačů, například Acer, také experimentují s platformou Ion společnosti nVidia, která propojuje čip Atom s vylepšeným grafickým jádrem nVidie, což dovoluje uživatelům například sledovat HD filmy na nettopech založených na procesorech Intel.

Ale desktopy s čipy Neo a Atom nabídnou více rozdílů a nebudou to pouhé komplementy, tvrdí McCarron. Počítače s procesory Atom jsou například velmi energeticky úsporná zařízení vhodná na prohlížení internetu, oproti tomu nettopy s čipy Neo sice spotřebují více energie, ale nabídnou větší výkon a lepší grafiku. Kvůli tomu se společnost AMD dokonce obává, aby řada Neo neohrožovala její další řady procesorů, Sempron a Athlon.

Nicméně rozhodnutí společnosti AMD nasadit čipy Neo do nettopů a all-in-one počítačů přinese tomuto výrobci lepší postavení na trhu, myslí si McCarron.Komentáře