AMD uvádí nové tří- a čtyřjádrové Phenomy

Společnost AMD v uplynulém týdnu ohlásila rozšíření dosavadní řady čtyřjádrových desktopových procesorů Phenom a také uvedla první tříjádrové procesory. Přibližme si, o jaké konkrétní modely se jedná a co od nich lze očekávat.Společnost AMD v uplynulém týdnu ohlásila rozšíření dosavadní řady čtyřjádrových desktopových procesorů Phenom a také uvedla první tříjádrové procesory.

První tříjádrové Phenomy série 8000 s označení X3 přináší zajímavou alternativu pro běžná PC a překlenují propast mezi drahými čtyřjádry a méně výkonnými dvoujádrovými čipy. Tyto procesory mají být ideální pro přehrávání HD videa, hraní her i používání aplikací s nároky na výkon.

První dva tříjádrové typy, které byly uvedeny, mají označení Phenom X3 8400 (s frekvencí 2,1 GHz) a Phenom X3 8600 (s frekvencí 2,3 GHz). Oba pak shodně obsahují 1,5 MB L2 cache a 2MB L3 cache. Zajímavostí je, že se ve skutečnosti údajně jedná o čtyřjádrové modely s vypnutým jedním jádrem.

Dalším přírůstkem do rodiny procesorů AMD je pak čtyřjádrový Phenom X4 9750, který běží na frekvencí 2,4 GHz, Phenom X4 9850 s frekvencí 2,5 GHz a dále pak ještě nízkonapěťový čtyřjádrový procesor Phenom 9100e, který pracuje na 1,8 GHz a jeho maximální spotřeba je 65 wattů. Všechny tyto čipy mají 2 MB L2 cache a 2 MB L3 cache. Vyráběné jsou 65nm výrobním procesem.
Nenechte si ujít:
AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory

AMD konečně opravilo chybu v Barceloně

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory Barcelona ožil v Texasu

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Intel představuje šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci

Počítače s těmito čipy by se měly začít objevovat ve druhém čtvrtletí tohoto roku a tříjádrové modely jsou již několik dní dodávány velkým výrobcům PC. Dean McCarron, ředitel Mercury Research, říká, že se v tomto případě jedná o zcela nový koncept a bude záležet na tom, jak jej trh přijme. Mohlo by to AMD přinést taktickou výhodu před Intelem, protože tím pokryje dosud volný segment trhu.

A co si myslíte vy, jaký úspěch lze čekat od tříjádrových procesorů?


Komentáře