AMD uvádí zatím nejrychlejší procesor z řady Phenom II

Společnost AMD včera ohlásila uvedení údajně nejvýše taktovaného čtyřjádrového procesoru pro desktopové počítače s označením Phenom II X4 965 Black Edition.


Tento nový procesor je nabízen jako součást platformové technologie Dragon a disponuje standardní pracovní frekvencí 3,4 GHz, masivní dynamickou rezervou, podporou vysokorychlostních pamětí DDR3 i starší DDR2 a technologií AMD OverDrive 3.0. Phenom II X4 965 je podobně jako další procesory z této řady vyráběn 45nm procesem a disponuje 6 MB L3 cache. TDP se pohybuje na úrovni 140 wattů.

Společnost AMD v této platformě kombinuje svůj dosud nejrychlejší procesor, který má mít velké schopnosti při zpracování grafiky, příznačné pro její nejvýkonnější grafické procesory (GPU). Díky tomu mát být také možné rekordního přetaktování (jak jsme psali v článku AMD: Phenom II X4 může pracovat až na frekvenci 7 GHz, měla by být běžná hodnota přetaktování při chlazení vzduchem dosahovat hodnoty 3,8 GHz). Nový procesor dále podporuje vysokorychlostní paměti DDR3, přičemž k osobnímu nastavení paměti slouží nástroj AMD Black Edition Memory Profiles. Podporována je i technologie Cool‘n’Quiet 3.0 ke zvýšení efektivity a zlepšení chlazení a tichého chodu PC

Doporučená cena nového CPU AMD Phenom II X4 965 Black Edition pro prodejce počítačů je stanovena na 4 460 Kč bez DPH (v přepočtu 245 dolarů), díky čemu jsou zástupci AMD přesvědčeni, že uživatelé upřednostňující procesory konkurenčního Intelu zaplatí za menší nebo srovnatelný výkon více.

Intel však na září chystá uvedení zcela nové desktopové řady Core i5, postavené na mikroarchitektuře Nehalem, která by měla přinést lepší poměr výkonu a spotřeby a otázkou je, jak budou nové čipy cenově dostupné. Zatím na internet unikly informace o procesoru Core i5 570, který má běžet na frekvenci 2,66 GHz a bude disponovat 8 MB cache a jeho cena by se měla pohybovat kolem 233 dolarů (Více viz článek Intel: Procesory Core i5 se blíží). Nicméně procesory AMD postavené na architektuře K10, jako je u uvedený Phenom II X4 965 jsou na stejné frekvenci víceméně srovnatelné s procesory Core 2 Quad od Intelu a je pravděpodobné, že novým Core i5 bude stačit k dosažení stejného výkonnu frekvence výrazně nižší.Komentáře