AMD začne v příštím čtvrtletí dodávat šestijádrové desktopové Phenomy

Společnost AMD nechce zůstat pozadu za Intelem, jenž v tomto měsíci uvede šestijádrové procesory Core i7, a chystá proto na druhý kvartál nové Phenomy II X6.


Společnost AMD již na CeBITu v Hannoveru předvádí funkční vzorek tohoto čipu s kódovým označením Thuban, i když zatím odmítla poskytnout bližší specifikace, jako např. frekvenci procesoru, TDP či velikost cache. Procesor má být určen pro nejnáročnější uživatele, podobně jako konkurenční Core i7-980 Extreme Edition od Intelu (Více o těchto procesorech viz článek První šestijádrové desktopové procesory Intel Core i7 unikly s předstihem do prodeje).

AMD zatím nabízí šestijádrové procesory pro servery a stejně jako ony, mají být šestijádrové desktopové Phenomy II vyráběny 45nm procesem, zatímco Intel u svých nových šestijader nabízí 32nm výrobní technologii, od které si slibuje nižší energetické nároky, lepší efektivitu výroby a možnost dosažení vyšší taktovací frekvence (Core i7-980 Extreme Edition pracuje standardně na frekvenci 3,33 GHz, s Turbem pak 3,6 GHz).

Skupina uživatelů šestijádrových procesorů je na trhu navíc velmi malá, neboť zahrnuje zejména nejnáročnější hráče, střihače videa či uživatele výkonných pracovních stanic ve firmách, říká Jim McGregor ze společnosti In-Stat. Tyto modely tedy nejsou zaměřeny na běžné spotřebitele, neboť cena systémů se šestijádrovými procesory bude velmi vysoká a nebude odpovídat tomu, kolik je ochotný běžný uživatel za počítač zaplatit. Nicméně McGregor očekává, že AMD přece jen nabídne svoje šestijádra levněji než Intel, díky čemuž bude moci lépe konkurovat technologickým výhodám, které jsou na straně čipů Core i7.Komentáře