Apple říká ano bezdrátovému nabíjení, ovšem pomalejšímu

Nejnovější iPhony už nabízejí možnost bezdrátového nabíjení. To je však zatím pomalejší než u konkurenčních telefonů s Androidem.

Apple říká ano bezdrátovému nabíjení, ovšem pomalejšímu


Bezdrátové nabíjení existuje už déle než čtvrt století, teprve v uplynulé dekádě s ním ale začali pracovat i výrobci mobilních telefonů. Prvenství patří Nokii, která v roce 2012 nabídla bezdrátové nabíjení založené na standardu Qi u své Lumie 920.

Qi je stále nejrozšířenějším standardem, umožňujícím v aktuální verzi v1.2 přenos energie od 5 do 15 wattů. Zatímco však nejnovější telefony s Androidem využívají 10W přenos, Apple na svých nejaktuálnějších modelech iPhone 8, respektive iPhone X zvolil přenos 7,5 W.

„Apple v tomto směru zaostává, jelikož chce mít telefony hezké a hubené. Nechce jít s davem,“ spekuluje William Stofega, odborník na mobilní telefony analytické společnosti IDC. Krom designu může být faktorem i cena komponentů bezdrátového nabíjení, která roste spolu s výkonem a náročností na bezpečnost.

A Menno Treffers, předseda Sdružení pro bezdrátové nabíjení, potvrzuje, že nastavení nabíjení záleží na výrobcích a je tak otázkou kompromisu mezi cenou a tím, po čem zákazníci touží.  Rychlost se totiž odvíjí od nastavení každé značky telefonu. Jinými slovy, jestliže nabíječka zvládne 15 W a telefon pouhých 5 W, nabíjení rychlejší než pětiwattové nebude.

Nový iPhone 8, respektive 8S, přitom pracuje se starší verzí standardu Qi v1.1, která podporuje nabíjení pouze 7.5 W. Příští rok by se pak na trhu měla objevit vlastní applovská nabíjecí podložka AirPower, schopná nabíjet až tři zařízení současně, včetně Apple Watch Series 3 a AirPodů. Pokus v redakci ukázal, že iPhone 8 v kombinaci s bezdrátovou nabíječkou Insignia, schopnou dodat 15 W, se skutečně nabíjí jen 7,5 W, navíc telefon musí být umístěn ve středu podložky, jinak se nabíjení přeruší.

Dalším důvodem pro nižší příkon iPhonů může být zahřívání. Qi standard je indukční, a tak majitelé nabitých zařízení mohou postřehnout jejich zvýšenou teplotu. Je tedy taky možné, že Apple chce předejít průšvihu, který zaznamenal Samsung se vznětlivými telefony Galaxy Note 7, které se sice nabíjely 1,4x rychleji než jiné telefony, ovšem jak dopadly, všichni víme...

Podle odborníků by Apple mohl do budoucna pro bezdrátové nabíjení začít využívat technologii magnetické rezonance umožňující nabíjení na větší vzdálenosti, byť v současnosti jde jen o odhad. V každém případě, rozhodnutí tak velké společnosti jako je Apple vybavit své telefony touto alternativou, k ní nepochybně přitáhne ještě větší pozornost...

Úvodní foto: Apple


Komentáře