Apple: Tablety s Androidem jsou bizardní a s Windows zase neohrabané

Při zveřejnění finančních výsledků Applu si jeho zástupci neopomněli „rýpnout“ do konkurenčních platforem.


Konkrétně je Tim Cook, který Apple vede po dočasném odchodu Steve Jobse na „zdravotní dovolenou“ (více viz článek Apple: Budoucnost firmy v nejistotě, Steve Jobs opět odchází), přesvědčený, že Apple triumfuje nad open source platformou Googlu, která se těší oblibě zejména ve smartphonech, ale rychle proniká i do tabletů. Konkrétně tablety s Androidem označil jako „bizardní produkty“, zejména proto, že pracují na operačním systému, který pro ně nebyl navržen (což by ovšem měl změnit Android 3.0, který je optimalizovaný přímo pro použití v tabletech).

I když řada výrobců představovala svoje tablety s Androidem na začátku měsíce na veletrhu CES, Cook se jejich konkurence neobává, protože podle něj většina není ještě na trhu, takže lze jen těžko posuzovat, jak si budou vést ve srovnání s iPadem. Podle něj je pro něj ale těžké si představit, že by existovalo enormní množství lidí, kteří by si v přímém srovnání s konkurenčními produkty nevybrali právě iPad, který se navíc již chystá v nové verzi, jež by podle neoficiálních zpráv měla disponovat displejem s zatím nevídaným rozlišením u tohoto typu přístrojů 2 048 x 1 536 bodů a výkonnějším grafickým koprocesorem.

Co se týká tabletů s Windows, ty Cook označil jako velké, těžké a drahé a je přesvědčený, že uživatele nezaujmou. Podle něj Apple má na trhu s tablety výhodu, protože pronikl jako první do tohoto segmentu, což potvrzuje i Brian Marschall, analytik společnosti Gleacher & Co, který říká, že než se tablety s Windows promění do formátu, který by byl uživatelsky atraktivnější, bude mít do té doby Apple v tomto segmentu velmi silnou pozici. Úspěch slaví i jeho internetový obchod s aplikacemi pro iOS - App Store - který by zítra měl dosáhnout milníků stažení 10 miliard aplikací za dobu svojí existence. Více najdete v článku App Store oslaví 10 miliard stažených aplikací, Apple chystá speciální cenu.

Také firma iSuppli vidí na nejbližší roky výraznou dominanci Applu na trhu s tablety. Podle aktuální prognózy společnosti iSuppli by se měl počet prodaných tabletů oproti roku 2010 letos na globální úrovni více než ztrojnásobit – konkrétně z 17,1 milionu v loňském roce na 57,6 milionu kusů letos. iOS od Applu by si pak v letošním roce by si měl udržet podíl na tabletech 70,4 % a i v příštím roce by měl mít stále převahu (viz graf, znázorňující poměry prodaných kusů iPadu – tmavě modrou barvou - ve srovnání se všemi ostatními konkurenty dohromady – světle modrou barvou). Nicméně někteří analytici z dlouhodobého hlediska předpovídají úspěch zejména open source platformě Android, takže není divu, že pro ni Apple nemá příliš vlídných slov.

zdroj: iSuppli, leden 2011Komentáře