ARM do roku 2015 sníží dominanci procesorů Intelu v PC

Analytici IDC tvrdí, že společnost ARM navrhující stejnojmenné čipy, získá do roku 2015 podíl celých 15 % na trhu s procesory pro PC.


I když se Intel snaží udržet si svoji první příčku v oblasti mikroprocesorů pro PC sérií inovací (mezi nejnovější patří ohlášení tzv. 3D tranzistorů, které mají být použity v příští generaci 22nm čipů Ivy Bridge), roste mu podle analytiků nová konkurence ze strany společnosti ARM.

ARM se totiž nespokojí s poměrně významnou dominancí ve sféře smartphonů a tabletů a chce expandovat i do oblasti notebooků a desktopů. Zde dosud sváděly bitvu firmy Intel a AMD, ale situaci může změnit příchod OS Windows 8, který budou podporovat i nízkoenertegické čipy ARM. Uživatel se tak de facto nemusí zajímat o to, zda je v jeho počítači x86 procesor od firmy Intel nebo čip s jinou architekturou.

Na trhu jsou zatím přítomné mininotebooky s procesory ARM, ale ty podle výrobce používají procesory určené pro smartphony, nikoliv verze, které by se mohly srovnávat s čipy pro PC. Např. loni v září ale ARM ohlásil architekturu Cortex-A15, která by měla umožnit vytvářet až 16jádrové procesory s frekvencí do 2,5 GHz. To by se mělo příznivě projevit na jejich výkonu. Výhodou PC s čipy ARM by mohla být podle zástupců výrobce také skutečnost, že budou podporovat nejen tradiční x86 aplikace, ale i aplikace, na které jsou uživatelé zvyklí z oblasti smartphonů a tabletů.

Právě energetická efektivita čipů se v současnosti stává u výrobců hlavním trumfem, protože výkon dnešních procesorů je pro většinu běžných aplikací již větší, než je vůbec potřeba. V oblasti spotřeby má ARM přes x86 čipy výrazný náskok. A to i přes skutečnost, že v roce 2007 Intel uvedl nový materiál pro výrobu izolačních stěn a bran tranzistorů high-k a metal gate, který měl zamezit energetickým únikům. Novinkou Intelu jsou pat trojrozměrné tranzistory Tri-Gate. Ty údajně představují zásadní odklon od dvojrozměrných, plochých tranzistorů, které poháněly nejen všechny počítače, mobilní telefony a přístroje spotřební elektroniky, ale také elektroniku v automobilech, kosmických lodích, domácích spotřebičích, lékařských zařízeních a tisícovkách dalších zařízení, která každodenně používáme již po desetiletí.

Díky trojrozměrným tranzistorům Tri-Gate mohou podle Intelu procesory fungovat při nižším napětí s nižším únikem energie, takže oproti předchozím procesorům nabízejí příznivější kombinaci energetické účinnosti a výkonu. To poskytuje zvláštní flexibilitu konstruktérům čipů, kteří si mohou vybírat tranzistory určené pro nízkou spotřebu anebo naopak vysoký výkon – vše podle typu aplikace.

Trojrozměrné 22nm 3D tranzistory nabízejí oproti plochým tranzistorům Intel 32nm údajně nárůst výkonu o 37 procent při nízkém napětí. Díky této úspoře jsou tranzistory vhodné pro použití v procesorech v malých úsporných kapesních zařízeních. Nové tranzistory spotřebují méně než polovinu energie potřebné pro současné tranzistory ve 32nm čipech.Komentáře