ARM představil čtyřjádrové čipy pro smartphony

Výrobce ARM představil nový procesor pro smartphony a další zařízení, který má být levnější, výkonnější a energeticky účinnější, než dva starší čipy ARM, které nahradí. Společnost od nového čipu také očekává, že jí pomůže v boji s konkurečním Atomem.


Nový Cortex-A5 má nabídnout až čtyři procesorová jádra a maximální frekvenci 1 GHz. Na trh přijde ve dvou verzích. Tou první je procesor s taktem 1 GHz a spotřebou asi 80 mW. U druhého, nízkoenergetického, modelu se pak počítá s frekvencí 500 MHz. Společnost pro Cortex-A5 použije 40nm výrobní proces.

„Cortex-A5 spotřebuje třetinu toho, co procesor ARM 11, což znamená, že výdrž baterií by se mohla minimálně zdvojnásobit“ říká Travis Lanier, produktový manažer u ARM. K výraznému zlepšení by mělo dojít i v oblasti výrobních nákladů, které podle Laniera budou činit jen pětinu toho, co stojí výroba čipu ARM9, který byl instalován ve více než 5 miliardách mobilních telefonů a dalších zařízeních, či ARM 11, který je používán v přístrojích iPhone a iPod Touch. Společnost ARM očekává, že Cortex-A5 bude pro její výrobní partnery k dispozici již v prosinci.

Hlavní konkurent, společnost Intel, mezitím pracuje na 32nm verzi populárního netbookového procesoru Atom. 32nm čip bude první tzv. “low-leakage“ verzí Atomu a pokud jde o jeho kompaktnost a energetickou účinnost, očekává se, že se minimálně vyrovná současný procesorům ARM.

ARM si proto od nového čipu Cortex-A5 slibuje především udržení své stávající pozice a tedy i náskoku před Intel Atom. „Je to velmi, velmi malý procesor“ řekl Lanier. „Potrvá to mnoho generací, než s ním Atom bude moci soutěžit.“

Podle Laniera bude Cortex-A5 schopen spouštět veškerý software, který běží na jiných procesorech ARM Cortex - Cortex-A8 a Cortex-A9. Softwarová podpora zahrnuje Ubuntu Linux, Android a prohlížeč Firefox. Kromě toho Cortex-A5 také podporuje multimediální technologii Neon, která může být použita pro zlepšení grafického výkonu.

Své uplatnění by měl procesor Cortex-A5 najít nejen u mobilních telefonů (low-end a mid-range), ale i u chytrých spotřebičů jako jsou chladničky, pračky a sušičky, a digitální fotorámečky. „Taková zařízení s Cortex-A5 by se na trhu měla začít objevovat v roce 2011“ říká Lanier. V tom okamžiku pak prý společnost začne s vyřazováním čipů ARM9 a ARM11.

I nadále však počítá s procesory Cortex-A8 a Cortex-A9. Společnost nedávno oznámila, že její dvoujádrový Cortex-A9 bude schopen běžet s frekvencí až 2 GHz, což prý umožní jeho použití pro ARM-založené netbooky, notebooky i stolní počítače.Komentáře