Atomy od Intelu chtějí dobýt internetová zařízení

Svůj nejmenší procesor vyrobený speciálně pro přenosná zařízení MID (Mobile Internet Devices) a pro jednoduché, cenově dostupné počítače představila firma Intel.Procesor je navržen tak, aby spotřebovával co nejméně energie a umožnil připojení k internetu kdykoli a odkudkoli. Celý čip přitom měří méně než 25 mm2, a je tedy nejmenším čipem, navíc s nejnižší spotřebou energie, jaký doposud společnost Intel vyrobila. Společnost také představila procesorovou technologii Intel Centrino Atom, kódově označovanou Menlow, upravenou pro přenosná zařízení.
Atom je založen na zcela nové mikroarchitektuře, která byla navržena speciálně pro přenosná zařízení malých rozměrů. Přitom je architektura kompatibilní s instrukční sadou procesoru Intel Core 2 Duo, využívanou zákazníky u standardních počítačů. Design podporuje více vláken (multiple threads) pro dosažení lepšího výkonu a rychlejší odezvy systému.
Nové procesory, kódově označované Silverthorne a Diamondville, budou vyráběny 45nanometrovou technologií. Výrobní proces zahrnuje i použití technologie Hi-K Metal Gate. Procesory mají tepelný výkon TDP (Thermal Design Power) v rozsahu 0,6–2,5 wattu a dosahují rychlostí až 1,8 GHz v závislosti na potřebách zákazníka. Pro srovnání, dnešní běžně prodávané mobilní procesory Core 2 Duo mají TDP v rozsahu 35 wattů.
„Toto je náš nejmenší procesor sestavený z nejmenších tranzistorů na světě,“ řekl výkonný viceprezident a šéf prodeje a marketingu Sean Maloney. „Tento malý zázrak je ale dostatečně výkonný na to, aby u přenosných zařízení umožnil plně využít všech možností internetu. Věříme, že to povede k inovacím v celém odvětví.


Komentáře