BlackBerry prodalo milion telefonů Z10, je v zisku

BlackBerry oznámilo, že prodalo milion kusů svého high-endového telefonu Z10. Podle analytiků by to společnosti mohlo pomoci opět nastartovat její podnikání.

BlackBerry prodalo milion telefonů Z10, je v zisku


Vypadá to, že situace kanadské společnosti BlackBerry (dříve RIM) se konečně obrací k dobrému. Měsíc po představení své nové vlajkové lodi, chytrého telefonu s názvem Z10, firma oznámila, že jich již prodala milion. Zakladatel BlackBerry Mike Lazaridis při příležitosti zveřejnění této zprávy oznámil, že k prvnímu květnu odejde z vedení společnosti na odpočinek. „Vydáním BlackBerry 10 jsem splnil svůj závazek ke společnosti,“ uvedl Lazaridis. „Thorsten a jeho tým odvedli skvělou práci. Máme na co být hrdí. Věřím, že společnost zanechávám v těch správných rukou.“ Po několika vlnách propouštění BlackBerry zveřejnilo, že za poslední fiskální čtvrtletí minulého roku dosáhlo čistého zisku ve výši 98 milionů dolarů – o rok dříve byla společnost ve ztrátě 125 milionů dolarů. Na druhou stranu počet předplatitelů sítě BlackBerry, která uživatelům umožňuje přistupovat k zabezpečené infrastruktuře společnosti, klesl v minulém čtvrtletí rychleji, než se čekalo: ze 79 milionů na 76 milionů.

Podle šéfa BlackBerry Thorstena Heinse budou finanční výsledky za další čtvrtletí ještě lepší díky „efektivnějším systémům dodávek a novým maržím na hardwaru“, a to navzdory tomu, že náklady na marketing byly u příležitosti vydání platformy BlackBerry 10 zvýšeny o 50 %. Podle analytiků je milion prodaných kusů Z10 „skvělý“, vezmeme-li v úvahu, že se telefon začal ve Velké Británii prodávat pouze měsíc před koncem fiskálního roku společnosti a na klíčový americký trh se dostal teprve před týdnem. „Pro celou platformu je to velmi dobrý začátek,“ řekl analytik Jan Dawson ze společnosti Ovum.

Další modely s BB10 vydá BlackBerry v tomto roce, a to jak s fyzickými, tak s dotykovými klávesnicemi. Prodej starší generace BlackBerry se v posledním čtvrtletí propadl na 5 milionů kusů z 6.9 milionu kusů. Je však třeba dodat, že se v tomto období propadla kompletně poptávka po telefonech po celém světě.

Během uplynulého roku BlackBerry vydělalo ze všech kontinentů nejvíce peněz v Africe. V Evropě příjmy klesly ze 4,5 miliardy dolarů na 1,2 miliardy dolarů, v Severní Americe pak dosáhly pouze 587 milionů dolarů. Celkové roční příjmy klesly v porovnání s předchozím rokem o 40 % na 11 miliard dolarů s operativními ztrátami ve výši 628 miliony dolarů. BlackBerry by v tomto roce mohl pomoci i tablet PlayBook, který sice nezískal od odborníků příliš dobré recenze, však v posledním čtvrtletí uplynulého roku se jej prodalo pěkných 370 000 kusů.

Úvodní foto: © Elizabeth Heichler - IDGNS


Komentáře