Blíží se konec explodujících baterií?

Řešení problému, které představili vědci, má přinést kapsle naplněná látkou označovanou jako trifenylfosfát. Představuje to ale realistické očekávání?

Blíží se konec explodujících baterií?


Vývojáři představili nový typ li-ion baterie obsahující hasící materiál, který se uvolní v momentě, kdy se akumulátor začne výrazně přehřívat.

Kapsle naplněná trifenylfosfátem je uložená v elektrolytu a jestliže teplota baterie dosáhne 150 °C, její obal se rozpustí, látka se uvolní a zamezí tak možnému vznícení. Během testů tato reakce proběhla za 0,4 vteřiny.

Lithiově-ionové baterie pohánějí celou řadu zařízení, existuje však u nich jisté riziko vznícení a následné exploze, obvykle způsobené příliš rychlým nabíjením či zkratováním.

Dosavadní snahy o doplnění baterií hasící látkou však vždy negativně ovlivnily jejich výkon. O nutném řešení problému se přitom opět o něco intenzivněji mluví od loňského skandálu se samovznícenými telefony Galaxy Note 7 od Samsungu.

Co bylo příčinou problému sice firma oficiálně neoznámila, podle nezávislých vyšetřovatelů však byly na vině právě baterie.

Podle odborníků spočívá současný problém v tom, že akumulátorové technologie se vyvíjejí výrazně pomaleji než zařízení, která pohánějí. „Na zlepšování výkonu baterií je tak vyvíjen ohromný tlak. Je to jedna z oblastí, která brzdí progres nejen mobilních, ale i dalších zařízení,“ říká Ian Fogg, analytik společnosti IHS Technology.

Výrobci podle něj balancují mezi poptávkou uživatelů po výkonnějších zařízeních s lepší grafikou a lepšími displeji, které by zároveň byly vybaveny bateriemi s vyšší životností, a mezi pokročilejšími akumulátorovými technologiemi.

Navyšování kapacity baterií je ale poměrně obtížný úkol a vždy tu existuje riziko, že baterie může selhat.

Úvodní foto: Peter Sayer, IDG US


Komentáře