Bude mít Asus Eee PC 1000 úspěch jako jeho předchůdce?

V polovině července se na některých světových trzích objevila nová verze Eee PC od Asusu s pořadovým číslem 1000. Vylepšuje prakticky všechny nedostatky, na které si uživatelé stěžovali u staršího modelu Eee 701, včetně displeje, klávesnice, úložné kapacity, výdrže baterie, webkamery a dalších věcí. Bude mít však úspěch srovnatelný se starším modelem?V polovině července se na některých světových trzích objevila nová verze Eee PC od Asusu s pořadovým číslem 1000. Vylepšuje prakticky všechny nedostatky, na které si uživatelé stěžovali u staršího modelu Eee 701, včetně displeje, klávesnice, úložné kapacity, výdrže baterie, webkamery a dalších věcí. Bude mít však úspěch srovnatelný se starším modelem?

Eee PC 701 si získalo své příznivce hlavně díky tomu, že v době jeho uvedení na trh neexistovala prakticky žádná jiná srovnatelná alternativa k tomuto konceptu. V současnosti ale řada dalších výrobců nabízí vlastní mininotebooky, které jsou výrazně lépe vybavené, než původní Eee PC a konkurence v tomto segmentu je vysoká. Nicméně díky obrovské poptávce po miniaturních zařízeních lze očekávat, že i Eee PC 1000 si najde širokou řadu příznivců.

Hlavní rozdíl nového modelu je již v designu. Původní Eee PC 701 vážilo zhruba kilogram a bylo vybaveno 7“ displejem s rozlišením 800 x 480 bodů. Byl také vybaven poměrně titěrnou klávesnicí a řada uživatelů považovala malý displej a drobné klávesy za hlavní chyby tohoto počítače, které Asus zvolil pravděpodobně proto, že byly poměrně levné a díky nim stlačil cenu na 400 dolarů.

Použití Eee PC 701 také mělo své obtíže. Surfování na webu nutilo uživatele neustále scrollovat obraz, protože zobrazení celé stránky bylo díky nízkému rozlišení většinou nemožné a také psaní dalších textů nebylo úplně ideální.

Eee PC 1000 již tak levné není. Jeho úvodní cena byla stanovena na 700 dolarů, nicméně je vybavené 10“ displejem s rozlišením 1 024 x 600 bodů, na němž již prohlížení drtivé většiny webových stránek není problémem. Obraz je jasný a ostrý, ale určité omezení přináší ovladač grafické karty, který umožňuje zobrazit barvy jen v 16bitové hloubce.

Klávesnice u „tisícovkového“ modelu pak dosahuje 92% velikosti klávesnice běžných notebooků, zatímco u modelu 701 to bylo 75 %. Přesto klávesy zůstávají stále mělké a i když psaní není již takovou noční můrou, stále se s běžnými klávesnicemi nedá srovnávat. Přibyly také čtyři nové klávesy pro okamžitý přístup. Dvě z nich ovládají podsvícení LCD displeje a jeho rozlišení a další dvě pak mohou být naprogramovány pro spouštění libovolných aplikací.

Nenechte si ujít:
Test: Mininotebooky Eee PC 901 a 1000 v praxi

Acer Aspire one: Pohled do nitra miniaturního notebooku

MSI uvede levný notebook s procesorem Atom

Asus představil nové modely Eee PC 901 a 1000

Ultralevné notebooky za 4000 Kč dorazí brzy na trh, tvrdí Intel

Eee PC s Windows XP získá na atraktivitě

Další levný mininotebook přichází, tentokrát od ECS

Detaily o nízkoenergetických procesorech Atom od Intelu
Eee PC 1000 je díky těmto rozdílům také větší a těžší, než jeho předchůdce. Pokud bylo možné model 701 přirovnat k brožované knížce, Eee 1000 odpovídá spíše balíčku čtyř vydání časopisu National Geographic. S váhou kolem 1,5 kg je také o třetinu těžší než původní model. Podle některých hlasů je tak tisícovka již podobná běžným notebookům a je na hranici toho, co by bylo možné ještě označit za netbook.

To, čím Eee PC 1000 oslní je baterie. Jedná se o šestičlánkový akumulátor, který podle výrobce vydrží až osm hodin. V reálném provozu pak při testu vydržel zhruba pět hodin, což je ale stále slušný výsledek. Výhodou je i procesor Intel Atom, který se nehřeje a jehož spotřeba se pohybuje pod třemi watty. Taky jeho větráček je prakticky neslyšný.

Vylepšení se dočkal i Wi-Fi modul, který nyní lépe přijímá signál a podporuje i standard 11n. Výhodou je i možnost používat on-line úložný prostor 20 GB, přičemž v základní verzi je Eee PC 1000 vybaven 40GB SSD diskem a model Eee PC 1000H dokonce obsahuje 80GB pevný disk. Webkamera má nyní rozlišení 1,3 MPx, což je opět krok kupředu oproti 0,3 MPx u modelu 701. Elegantním dojmem působí i materiál, z něhož je nový model vyroben, i když na něm zůstávají stopy po otiscích prstů.

Nechme se tedy překvapit, jak se bude novému modelu dařit na trhu, kde na něj již čeká konkurence v podobě netbooků MSI Wind, Acer Aspire One či HP 2133 Mini-Note, které nabízejí velmi podobné funkce a výbavu a uživatelé tak budou mít větší prostor rozhodnout se, který z modelů jim více vyhovuje.

Zdroj: Computerworld.com


Starší Eee PC 701 a nové Eee PC 1000 od Asusu.


Komentáře