Budoucnost Atomů od Intelu: Dvě jádra a podpora DDR3

CEO společnosti Intel, Paul Otellini, během konference IDF potvrdil, že Intel chce nadále rozšiřovat řadu dvoujádrových Atomů, které by měly nabídnout vyšší výkon v nejlevnější cenové kategorii.


Otellini konkrétně prohlásil, že nejnovější inovace, která čeká čipy Atom, jsou dvě jádra. Intel sice již nabízí dvoujádrové Atomy D410 a D510 určené pro malé desktopy, tzv. nettopy, ostatní modely disponují zatím jen jedním jádrem. Otellini odmítl upřesnit, jestli jeho společnost chystá i dvoujádrové Atomy pro netbooky, kde tyto procesory zažívají největší popularitu a také mluvčí Intelu se odvolala na budoucí zprávy, které vše upřesní.

Dvoujádrové Atomy pro netbooky by mohly přinést zajímavý nárůst výkonu v tomto segmentu přenosných počítačů, které jsou zatím určeny zejména pro práci na webu a nejjednodušší aplikace, přičemž nejvýkonnější model N470 pracuje na frekvenci 1,83 GHz, ale ve srovnání s běžnými desktopovými procesory odpovídá výkonem zhruba Pentiu III taktovanému na 1,2-1,3 GHz, ovšem při značně příznivější spotřebě.

Platforma Pine Trail, kterou Intel uvedl v prosinci a která obsahuje novou generaci čipů Atom s kódovým označením Pineview přinesla redukci spotřeby a také větší integraci jednotlivých komponent a zjednodušení návrhu základních desek pro netbooky. Co se ovšem příliš nezměnilo je výkon procesorů, který zůstal prakticky na srovnatelné úrovni, jako tomu bylo u generace první.

Očekává se, že Intel také zvýší výkonnostní potenciál čipů Atom přidáním podpory pamětí DDR3, protože zatím jsou podporovány jen paměti DDR2, které už pomalu začínají „vycházet z módy“. Oficiálně ovšem tento tah Intel zatím nezveřejnil, ale je podle komentátorů je prakticky nevyhnutelný.

Otellini dále očekává, že tento rok dojde k dalšímu nárůstu prodeje netbooků a už nyní asi pětinu prodejů přenosných počítačů dělají právě netbooky. Intel dále očekává, že jeho Atomy se uchytí i v rozvíjejícím se segmentu tabletů.Komentáře