Bývalý gigant bojuje se současným, Nokia zabředla do patentového boje s Applem

Mezi Nokií a Applem vypukl mezinárodní patentový souboj. Bojuje se o licenční podmínky rozšířeného kodeku H.264 dřívějšího finského mobilního giganta Nokia i o další související technologie.

Bývalý gigant bojuje se současným, Nokia zabředla do patentového boje s Applem


Ve středu Nokia podala žalobu proti Applu v Německu a Spojených státech, „nakousnuté jablko“ podle něj porušilo 32 patentů.

Jde celkem o 5 žalob, které jsou jakousi odpovědí na žalobu v Kalifornii, kterou Apple podal krátce předtím. Podle americké výrobce Nokia pracuje s patentovými firmami Acacia Research a Conversant Intellectual Property Management, aby „nátlakem získala horentní výnosy nespravedlivě a nesoutěžním způsobem“ od Applu a dalších výrobců smartphonů.

Žaloby Nokie – podané u obvodních soudů v Düsseldorfu, Mannheimu a Mnichově a v americkém Texasu – pokrývají patenty týkající se displejů, uživatelského prostředí, softwaru, antén, čipsetů a video kodeků, prohlásila firma.

Nokia připravuje i další žaloby na jiných místech a u jiných soudů, píše firma v tiskovém prohlášení.

V Texaské žalobě všech osm patentů souvisí se standardem H.264, schváleným Mezinárodní telekomunikační unií (ITU). Druhá žaloba na stejném místě pokrývá 10 patentů pro jiné technologie.

Produkty Applu, které rozšířený kodek H.264 využívají, zahrnují iPhone, iPad, iPod, Apple Watch, Macbooky a Apple TV, stojí v prohlášení Nokie. Jde tedy o velkou část produktů firmy.

„Přes všechny výhody, kterých Apple požívá, firma vytrvale odmítá licencovat si patenty pro H.264 od Nokie za rozumných podmínek,“ napsali právníci Nokie. „Desítky firem si patenty Nokie pro své produkty licencovaly… Apple ovšem odmítá zaplatit zavedené standardní autorské poplatky Nokii.“

Apple prozatím na žádost o komentář neodpověděl.

V rámci standardizačního procesu Mezinárodní telekomunikační unie souhlasila Nokia poskytovat licence pro H.264 standard na základě rozumných a nediskriminačních, nebo také RAND, podmínkách, říká Nokia. Nařízení ITU však mluví pouze o dekodéru, nikoli enkodéru, píše se v žalobě.

Nokia nabídla Applu licenci na enkodérovou technologii v rámci RAND podmínek, Apple však odmítl zaplatit, zdůrazňuje firma.

„Nokia vyjednávala v dobré víře a učinila velkou snahu o uzavření licenční dohody s Applem v rozumných, nediskriminačních podmínkách,“ píší právníci firmy.

Výzkum Nokie se projevil u „fundamentálních technologií“ používaných v produktech Applu, píše dále v tiskovém prohlášení vedoucí patentové sekce v Nokii Ilkka Rahnasto. „Po několika letech pokusů o dojednání dohody na pokrytí používání těchto patentů Applem jsme se rozhodli vzít věci do vlastních rukou a bránit svá práva.“

Žalobu Applu na oplátku tvrdí, že Nokie pracuje s externími posudkovými a poradenskými firmami, aby ospravedlnila vyhýbání se povinnostem plynoucím s RAND podmínek.

Nokia slíbila, že bude „licencovat své patenty spravedlivě“, popisují právníci Applu. Podle nich dále Nokia spolupracuje s žalobci na „plánech k rozšíření a zneužití“ patentů firmy požadováním přemrštěných autorských poplatků.

Agresivní licenční snahy Nokie přišly poté, co společnosti z větší části opustila odvětví chytrých telefonů, pokračují právníci Applu.

„Neschopný konkurovat inovativním společnostem typu Apple – které vyvinuly revoluční hardwarovou a softwarovou platformu – se Nokia rychle transformovala,“ píší právníci Applu. „Proměnila se ze společnosti zaměřenou na dodávání mobilních telefonů a jiných spotřebitelských výrobků na společnost zneužívající patenty, které zůstávají z jejích let úspěšného prodejce mobilů.“

Acacia a Conversant, se kterými Nokia spolupracuje, prozatím na žádost o komentář neodpověděly.

Mluvčí Nokie v e-mailu objasnil, že žaloba Applu „nesouvisí s našimi vlastními stížnostmi“ proti společnosti. „Po selhání v odsouhlasení podmínek se Apple snaží získat neférovou výhodu vůči našim dalším licencím a podnikáme kroky, abychom naše vynálezy a práva ochránili,“ dodal.

Úvodní foto: Nokia


Komentáře