Calxeda chystá servery se 64bitovými procesory ARM

Společnost chystá uvedení dvou 64bitových procesorů architektury ARM určených pro servery s nízkou spotřebou energie, které by měly být k dispozici zhruba za rok.

Calxeda chystá servery se 64bitovými procesory ARM


Společnost Calxeda, dříve známá pod jménem Smooth-Stone, se zaměřuje na serverové platformy postavené na architektuře ARM. Je například dodavatelem pro firmy Hewlett-Packard, která z její produkce připravuje své servery řady Moonshot. Již v březnu 2011 Calxeda ohlásila vývoj 480jadrového serveru postaveného na 120 čtyřjadrových procesorech Cortex A9 architektury ARM.

Podle Karla Freunda, viceprezidenta pro marketing, budou první vzorky 64bitových procesorů Calxeda k dispozici v první polovině roku 2014. Budou primárně určeny pro výrobce hardwaru k testování, vlastní servery by se měly objevit několik měsíců poté. „64bitové úsporné architektury přicházejí a bude to znamenat úžasnou proměnu celého serverového průmyslu,“ prohlásil Freund.

Procesory ARM, vyráběné řadou společností podle licencí poskytovaných firmou ARM, jsou dnes používány ve většiny chytrých telefonů a tabletů. Stále častěji jsou ale nasazovány jako úspornější varianta k tradičním procesorům Intel x86, které dnes dominují ve stolních počítačích a datových centrech. Řada expertů se dnes domnívá, že servery ARM mohou dostačovat pro hostování a zpracovávání webových stránek a současně datacentrům nabídnout výrazné úspory v nákladech na elektrický proud.

Bohužel došlo k mírnému zpoždění v dodávkách 64bitových procesorů vlastně u všech výrobců. „Lidé měli nerealistická očekávání a požadované termíny byly velmi agresivní,“ říká Freund. „ Je pravda, že Apple v nových iPhonech používá 64bitový mobilní procesor A7 patřící do architektury ARM, ale čipy určené pro servery jsou podstatně komplexnější. Vedle CPU musí být na čipu umístěny i paměťové a síťové řadiče a řadiče I/O.“

Calxeda bude v mezidobí nabízet svůj procesor EnergyCore ECX-2000 na licencované architektuře Cortex A15. ECX adresuje paměť pouze pomocí 32 bitů, ale podporuje virtualizaci. I když většina současných serverů je 64bitová, „menší“ verze mohou najít uplatnění v cloudových serverech a úložištích. EnergyCore ECX-2000 má čtyři jádra, každé běžící na 1,8 GHz. Samotný čip již obsahuje 10gigabitový ethernet a řadiče I/O, ale jeho spotřeba je pouhých 6 W.

Úvodní foto: © ARM


Komentáře