Centrino 2 přichází na notebookovou scénu

Podle ohlášeného plánu Intel v tomto týdnu oficiálně uvede novou mobilní platformu Centrino 2, která byla dříve známá pod kódovým označením Montevina. Jejím hlavním přínosem má být vyšší výkon a rychlejší bezdrátové připojení k internetu u přenosných počítačů.Podle ohlášeného plánu Intel v tomto týdnu oficiálně uvede novou mobilní platformu Centrino 2, která byla dříve známá pod kódovým označením Montevina. Jejím hlavním přínosem má být vyšší výkon a rychlejší bezdrátové připojení k internetu u přenosných počítačů.

Centrino 2 je největší aktualizací původní platformy Centrino z roku 2003, která se od té doby sice dočkala řady „refreshů“, ale právě Centrino 2 má být zcela novou generací této notebookové platformy.

Procesory, které pro ni budou ode dneška k dispozici, jsou postavené na 45nm jádře Penryn a jejich spotřeba má být podle Elvina Onga, mluvčího Intelu, 25 wattů, čímž oproti předcházející generaci Centrina nabídnou lepší poměr výkonu a spotřeby. Frekvence uváděných procesorů budou mezi 2,26 a 3,06 GHz.

Součástí Centrina 2 bude také podpora bezdrátových Wi-Fi sítí včetně protokolu 802.11n a také podpora mobilního WiMAXu, který by měl umožnit připojení k internetu odkudkoliv a vysokou rychlostí, dodává Ong. Ovšem toho bude platit zatím jen pro USA, neboť zda bude existovat i evropská plošná WiMAX síť je zatím ve hvězdách.

Dalším přínosem platformy Centrino 2 má být vylepšený grafický čip, říká Nathan Brookwood, vedoucí analytik ve společnosti Insight 64. Nový čip GM45 podporuje DirectX 10 a měl by si poradit i s náročnou 3D grafikou a HD rozlišením. Je schopen také odlehčit procesoru při náročných grafických operacích. Podle Brookwooda budou mít uživatelé možnost na noteboocích se Centrinem 2 shlédnout celý Blu-ray film na jedno nabití baterie, což dříve nebylo rozhodně standardem.

Vylepšený grafický čip GM45 by také měl být konkurencí pro Radeony HD v mobilní platformě Puma od AMD, která se pyšní podobnými vlastnostmi. Brookwood říká, že integrované grafické čipy nebyly v oblasti notebooků nikdy silnou stránkou Intelu, nicméně tímto krokem se Intelu podařilo údajně odstranit další konkurenční slabinu, kterou vůči AMD měl. V každém případě bude zajímavé počkat si na testy, jak si proti sobě obě grafické karty povedou.

Notebooky postavené na platformě Centrino 2 ohlásila na tento týden řada výrobců a v uplynulých týdnech bylo možné již vidět prototypy od Asusu či Fujitsu-Siemens. Některé firmy navíc již zveřejnily i konkrétní ceny svých modelů s Centrinem 2, jako například evropský výrobce Santech, který již „nabízí“ notebook se 45nm procesorem Core 2 Duo, 4 GB RAM, displejem 15,4“ a podporou WiMAXu od 619 eur. Již v dubnu ale australská firma Pioneer Computers prezentovala v možnostech konfigurace svého DreamBooku procesory pro Centrino 2, i když na dodání si zákazníci museli počkat až do jejich oficiálního uvedení.

V cenících distributorů se již také objevily ceny některých procesorů pro Centrino 2. Core 2 Duo T9600 na frekvenci 2,8 GHz a s 6 MB cache bude k dispozici za 570 dolarů, T9400 na 2,53 GHz taktéž s 6 MB cache za cenu mezi 330 – 360 dolarů. V budoucnu by také Intel měl nabídnout procesory pro Centrino 2 s redukovanou velikostí až o 60 %, nicméně zatím nespecifikoval, kdy se tak stane.

V současnosti Intel také pracuje již na další mobilní platformě, s kódovým označením Calpella, která by měla nahradit Centrino 2 v příštím roce.
Nenechte si ujít:
Centrino 2 : revoluce v noteboocích

Supervýkonný notebook se čtyřjádrovým procesorem je už realitou

Intel připravuje čtyřjádrové procesory QX9300 pro notebooky

AMD odhaluje notebookovou platformu Puma

Fujitsu Siemens uvádí notebooky postavené na platformě Puma

Zdroj: Infoworld.com


Komentáře