Chromebooky zamíříly do Evropy, zatím ale ne do Česka

Google rozšířil prodej svých notebooků s Chrome OS po premiéře v USA i na některé vybrané evropské země.


První chromebooky od Samsungu Series 5 si nyní mohou koupit zájemci ve Velké Británii, Francii, Německu, Španělsku a Itálii. Termín jejich uvedení v ČR je ale zatím neznámý. I když Google přišel s inovativním konceptem a s zajímavou nabídnou pronájmu pro firmy a organizace, sklízejí chromebooky zatím poměrně výraznou kritiku (viz např. článek Forrester ostře kritizuje chromebooky od Googlu).

Problémem je také omezený výběr ze dvou modelů od Aceru a Samsungu, přičemž v Evropě je zatím k dispozici jen chromebook od druhého ze zmíněných výrobců. Stejně tak je limitujícím faktorem zatím omezené množství aplikací pro Chrome OS, což se ale Google bude snažit určitě rychle vyřešit. Co se týká rozdílů mezi dostupnými chromebooky, oba váží kolem 1,5 kg, jsou poměrně tenké (u Aceru je to 1“ a u Samsungu 0,8“) a jsou vybaveny 2 GB paměti DDR3 a dvoujádrovým procesorem Intel Atom s frekvencí 1,66 GHz. Oba jsou také osazeny 16 GB flash paměti, která slouží místo pevného disku a také webkamerou. K dispozici jsou také dva USB porty a čtečka karet.

Model od Aceru má displej o úhlopříčce 11,6“, zatímco u Samsungu jde o 12,1“, ale oba disponují stejným rozlišením. Acer navíc přidává do svého chromebooku i HDMI port, zatímco Samsung nabízí jen VGA výstup přes přídavné rozšíření. Vede naopak ve výdrži na baterie, která by měla činit 8,5 hodiny, zatímco Acer slibuje jen 6 hodin. To vše ale za vyšší cenu, který je u Samsungu stanovena na 430 dolarů bez 3G a za 500 dolarů s podporou 3G sítí. Acer pak začíná na ceně 350 dolarů za Wi-Fi model a 3G verze je jen o 30 dolarů dražší.Komentáře