Chystá Intel nové mobilní procesory?

V reakci na ohlášení platformy Yukon od konkurenční firmy AMD se objevily informace o tom, že Intel pravděpodobně uvede v tomto roce nové ultra-low-voltage procesory pro levné a malé notebooky, které zaplní mezeru mezi netbooky a klasickými ultrapřenosnými notebooky.


Společnost AMD o platformě Yukon informovala blíže před několika dny na veletrhu CES, přičemž jejím argumentem bylo, že dnešní ultramobilní noteboky jsou příliš drahé (většinou nad 1 500 dolarů), zatímco netbooky zase poskytují jen omezené využití a AMD chce svoji novou platformu zaměřit do mezery mezi těmito dvěma kategoriemi - tedy na cenové rozpětí 500 až 1 500 dolarů. Intel má díky svým procesorům Atom sice silné postavení v oblasti nejlevnějších netbooků, ale boj tento segment, který společnost AMD poodkryla, zjevně nechce vzdát a nabídnout i zde svá řešení. Více o platformě Yukon a procesorech Neo najdete v článku AMD chystá mobilní platformu Yukon.

Nové procesory Intelu mají vycházet z architektury Core a být menší a mít současně nižší spotřebu než současné mobilní čipy Core 2 Duo. Již v současnosti má Intel v nabídce procesory Core 2 Duo ULV, které mají spotřebu kolem 10 wattů (běžné notebookové Core 2 Duo potřebuje 25-35 wattů), nicméně AMD kritizovalo cenovou politiku spojenou s ultrapřenosnými notebooky vybavení procesory ULV s tím, že uživatelé nemají možnost sáhnout po levném ultrapřenosném řešení, pokud jim nedostačuje netbook. Například cena ULV procesoru Core 2 Duo SU9400 se 3 MB cache a frekvencí 1,4 GHz je stanovena na 289 dolarů, za což se dá v současnosti již pořídit i celý netbook a AMD podle svých slov chce nabídnout výrazně levnější řešení, které však bude mít dostatečný výkon pro kompletní funkcionalitu, kterou uživatelé mohou potřebovat.

I když Intel zatím neohlásil konkrétní produkty, které by mohly být cenovou konkurencí pro procesory AMD Neo, komentátoři v této souvislosti očekávají, že jeho snahou bude zaplnit mezeru mezi ultralevnými Atomy, které nabízejí jen limitovaný výkon a drahými čipy Core 2 Duo ULV.Komentáře