Čipy A4 od Applu možná proniknou do serverů i televizorů

Applem vyvinuté čipy A4, které měly letos svojí premiéru v tabletu iPad, podle analytiků najdou uplatnění i v řadě dalších zařízení, od nízkoenergetických serverů, přes televize až po komunikační a herní zařízení.


Nízkoenergetické čipy A4 jsou primárně navrženy pro zařízení, od nichž se neočekává nijak vysoký výkon, ale mohou být upraveny pro větší rychlost nebo i pro zpracování grafických a komunikačních operací. Mohly by tak proniknout do media serverů, zařízení pro zábavu, cloudových úložných systémů nebo do síťových prvků, říkají analytici. Další ne zcela nepravděpodobnou možností je, že by mohla nalézt uplatnění v počítačích Macintosh, kde by fungovaly jako koprocesory spolu s CPU Intelu a byly využívány pro specifické síťové, bezpečnostní nebo jiné aplikace, které běžně procesoru odčerpávají neustále část jeho výkonu.

A4 byl poprvé představen letos v lednu v souvislosti s iPadem a jeho uvedení bylo poměrně velkým překvapením, protože Apple zachovával jeho vývoj v tajnosti. V roce 2008 Apple koupil firmu PA Semi, která se zaměřovala právě na nízkoenergetické procesory pro zabudovaná (embedded) zařízení a získal tím know how i kvalifikovaný personál pro vývoj čipu dle vlastních potřeb, čímž si v této oblasti zajistil nezávislost na externích dodavatelích. Nyní čip A4 je osazován i do smartphonů iPhone 4 a do nedávno představených Apple TV zařízení a přehrávačů iPod Touch. Jedná se vlastně o tzv. systém na čipu (systém on chip), který zahrnuje 1GHz procesor s jádrem ARM a grafické jádro schopné renderovat video ve vysokém rozlišení (720p).

Jack Gold, vedoucí analytik J. Gold Associates, říká, že pokud se Apple rozhodne s čipem A4 expandovat do více zařízení, s největší pravděpodobností budou kandidáty nízkoenergetické servery, o něž projevuje zájem stále více firem a výrobci se proto snaží přizpůsobit svoji nabídku poptávce. Podle Golda by mělo jít o tzv. lehké media servery, které nevyžadují vysoký výkon, které nabízejí tradiční serverové procesory a řada firem se již poohlíží právě po serverech založených na procesorech s jádrem ARM. Ty původě debutovaly ve smartphonech, ale díky svému rostoucímu výkonu se začínají přibližovat energeticky mnohem náročnějším x86 procesorům od AMD či Intelu a navíc jsou i značně levnější než například Atomy.

Jim McGregor, vedoucí technologický stratég ve společnosti In-Stat, dodává, že čipy A4 by se mohly používat i v televizorech či mediálních centrech využívaným ke skladování a distribuci obsahu, které mají obvykle disk, síťové připojení a nic dalšího se od nich nečeká.

McGregor také vyzdvihuje, že čipy A4 jsou vysoce kustomizovatelné a je možné vytvořit jejich varianty pro řadu různých přístrojů, včetně vícejádrových modelů či verzí s větší pamětí, které by byly vhodné například pro hraní graficky náročnějších her. Apple toho využívá a již podle McGragora trénuje svůj personál v tom, jak tyto čipy designovat a vytvářet specializované verze.Komentáře