MIPS chce se svými procesory proniknout do smartphonů a tabletů

Společnost MIPS Technologies chce prosadit svojí architekturu čipů do stále rostoucího segmentu smartphonů a tabletů.


Důvodem je rychle rostoucí poptávka po těchto typech přístrojů a MIPS Technologies tento segment považuje podle svého prezidenta pro marketing, Arta Swifta, za novou velkou příležitost. Její čipy se dříve používaly zejména v zabudovaných přístrojích, ale také v čínských netboocích od firmy Lemote, některých serverech, set-top boxech či mobilních internetových zařízeních (MID) a podle Swifta lidé ocení konkurenci a současná situace, kdy mají monopol firmy Intel a ARM je podle něj dlouhodobě neudržitelná.

Problémem architektury MIPS je ovšem to, že není zatím zcela podporována všemi mobilními operačními systémy, jako je např. Symbian, jenž využívá ve svých smartphonech Nokia. Nicméně příležitost se skrývá v Androidu, který s architekturou je MIPS kompatibilní a jenž má velmi vysoký růstový potenciál. Podle Swifta je Android prostředím, které je vůči procesorům neutrální a to dělá celou situaci snazší.

Společnost MIPS Technologies v září uvedla novou rodinu mobilních procesorů MIPS32 1074K, od které si slibuje úspěch právě v mobilních zařízeních. Navíc již podle Swifta několik výrobců mobilních čipů licencovalo tuto architekturu a telefony na ní postavené by mohly na trh dorazit v první polovině příštího roku. Procesory 1074K jsou škálovatelné až na 1074K a podporují multithreading, což má být jedna z hlavních výhod proti procesorům ARM, které multithreadingem nedisponují.Komentáře