Computex: Představení se dočká až 6 ARMových netbooků

Podle slov představitelů společnosti Arm Holdings dojde na výstavě Computex Taipei 2009 k představení několika netbooků, jejichž centrálním mozkem by měly být právě procesory ARM.


Až šest tchajwanských společností se na právě probíhajícím veletrhu Computex hodlá prezentovat vlastními netbooky, které budou využívat nízkonákladového procesoru ARM. Konkrétně má jít o společnosti Asustek (informovali jsme již včera), Acer, Pegatron, Foxconn Technology, Inventec, či největšího výrobce notebooků na světě, společnost Quanta Computer.

„Pro následující rok počítáme s tím, že až 20 procent všech netbooků na trhu bude pro svou funkci využívat ARMové procesory," vyjádřil svou touhu Warren East, CEO společnosti Arm Holdings. Doménou společnosti je v současnosti především výroba procesorů pro mobilní telefony nebo přístroje smartphone. Jedním z hlavních záměrů společnosti je však i společná spolupráce s gigantem Google, především pak zajištění vzájemné kompatibility procesorů ARM a operačního systému Android.

ARMové procesory byly původně navrženy pro použití u nízkonákladových mobilních přístrojů, jejichž hlavní devizou je i velká energetická efektivita. Tyto vlastnosti nyní chtějí výrobci přenést i do oblasti netbooků. „Zjistili jsme, že běžní spotřebitelé využijí jen nepatrnou část z celkové výpočetní kapacity, kterou mají k dispozici. Věříme, že ARMové netbooky budou schopny uspokojit právě tuto skupinu zákazníků," řekl dále Warren East.

„Netbooky s procesory ARM bude možné používat po dobu devíti až desíti hodin bez potřeby průběžného dobíjení" tvrdí Mike Inglis, generální manažer divize procesorů ARM. Nejde přitom o výdrž baterie při nízko-energetickém režimu, ale při běžném použití. Pro představu, u současných netbooků, využívajících služeb šesti-článkové baterie, činí horní mez pro životnost baterie asi osm hodin, a to navíc jen při ztlumení jasu obrazovky a spuštění přístroje v nízko-energetickém režimu. Při běžném používání se doba výdrže baterie snižuje asi na šest hodin.Komentáře