Datová centra: Na co se můžeme těšit?

Chytřejší infrastruktura, racionalizace pracovní zátěže, pořízení jako služby – datová centra (DC) po celém světě čekají zásadní inovace.

Datová centra: Na co se můžeme těšit?


Mezitím podle ní bude po celém světě omezený počet zaměstnanců se správnou odborností vykonávat práci z takového fyzického místa. „Očekáváme, že uvidíme další technologie rozšířené reality, které budou podporovat správu a řízení hraničních zdrojů.“

 

Rozkvět trhu chlazení datových center v příštích letech

Globální trh s vybavením pro chlazení datových center dosáhne do roku 2024 odhadem hodnoty 20 miliard dolarů, což je masivní nárůst z osmi miliard dolarů utržených v roce 2016. To je zjištění zprávy společnosti Global Market Insights (GMI), podle níž chladicí systémy představují v průměru zhruba 40 % celkové spotřeby energie DC.

Provozovatelé datových center byli posedlí optimalizací hodnoty PUE (efektivita využití elektrické energie), což je podíl energie spotřebované hardwarem vůči energii spotřebované na jeho chlazení.

Problém je v tom, že přestože Intel, AMD a ostatní dodavatelé komponent usilují o snížení tepelných ztrát a celkově vznikajícího tepla, hustota serverů roste.

Průměrná skříň datového centra mívala odběr cca deset megawattů. Se vzestupem vysoce výkonných výpočetních systémů (HPC), příchodem GPU a navyšováním počtu jader procesorů roste hustota. Nyní existují běžně racky se spotřebou 50 megawattů nebo více, což znamená, že vzniká více tepla.

CPU vytvářejí více tepla, GPU generovaly tepla vždy hodně a dvoupaticové servery nyní mají desítky nebo i více paměťových modulů DIMM a ty generují teplo také. Jediným hardwarem, který jde opačným směrem, je úložiště. Příchod SSD a odklon od rotačních disků s deseti nebo patnácti tisíci otáčkami za minutu byla velká pomoc, protože disky SSD i při plném zatížení nevytvářejí téměř žádné teplo.

S nárůstem hustoty serverových skříní je tedy zapotřebí více chlazení, přestože existuje velmi platný argument, že nemusíte z datového centra dělat mrazák. eBay má velmi vychvalované datové centrum ve Phoenixu, které není známé chladným klimatem v létě, ale přesto nezajišťují provoz tohoto centra při nízkých teplotách. To je ale na jinou diskuzi.

 

S kapalinou

Společnost GMI poznamenala, že tradiční metody, jako jsou horké a studené uličky, lze používat navíc k novějším metodám jako chlazení kapalinou. To je oblíbené u fanoušků a při přetaktování, ale datová centra tuto technologii zaváděla pomaleji v důsledku obav z úniku kapaliny.

Pak je zde i skutečnost, že je chlazení kapalinou dražší než chlazení vzduchem, v závislosti na rozsahu. GMI očekává, že poptávka po chlazení kapalinou zaznamená časem výrazný růst díky využití pokročilých chladicích kapalin, které nabízejí účinné chlazení a také menší celkovou uhlíkovou stopu.

Kapaliny mohou zajistit ve srovnání se vzduchem mnohem efektivnější chlazení a hodně se používají pro HPC, takže tuto oblast čeká růst.

Následně také porostou služby údržby. Poskytovatelé služeb pomáhají při správě konvergované infrastruktury, fyzických serverů a úložišť, což umožňuje spolehlivou a škálovatelnou infrastrukturu pro dostupnost dat a výkon.

Metodu nyní používaného chlazení založenou na racku a řadě čeká nejvyšší rychlost růstu díky schopnosti poskytovat přesné podmínky v těsné blízkosti.

GMI také předpovídá, že vertikála koncového využití v IT a telekomunikacích bude na trhu s chlazením datových center převládat v důsledku rostoucí poptávky po ukládání dat a jejich dostupnosti. Růst počtu zařízení koncových bodů, jako jsou smartphony a zařízení IoT, znamená další růst hraničních sítí, což vyvolá další poptávku po chlazení.

 

Deset klíčových předpovědí společnosti IDC pro datová centra na příští tři roky

  1. 1.     Modernizace datových center

Do roku 2020 přinutí vysoké nároky na zvládnutí pracovní zátěže od aplikací nové generace a nových IT architektur v kritických firemních provozovnách 55 % podniků inovovat své datové centrum prostřednictvím modernizace současných provozoven a/nebo využitím nových.

  1. 2.     Racionalizace pracovní zátěže

Do roku 2019 zahájí 50 % organizací úsilí o racionalizaci pracovní zátěže a urychlení nasazení nové generace pracovních zátěží, což vyžaduje drastické změny v návrhu a umístění infrastruktury stejně jako změny v provozních modelech IT.

  1. 3.     Hybridní provoz IT

Do konce roku 2019 se bude 70 % společností, které se snaží o digitální transformaci, potýkat s překládáním podnikových potřeb na efektivní investice do IT a na provozní plány, což je bude nutit ke změně zaměření hledaných zaměstnanců, po kterých se budou požadovat pokročilé dovednosti potřebné k vybudování digitálních dodavatelských řetězců.Úvodní foto: © senticus - Fotolia.comVyšlo v Computerworldu 2/2018
Komentáře