Datové projektory dneška: Mají se ještě kam vyvíjet?

Datové projektory se během několika let staly hlavně díky razantními poklesu cen již téměř standardní výbavou mnoha firem, ale i domácností. Mají se však ještě kam vyvíjet?


O pokroku v oblasti datových projektorů, nových technologiích i požadavcích zákazníků s námi hovořil Matúš Výbošťok ze společnosti BenQ.

Co je podle vás největším pokrokem v technologii projektorů během posledních let?

Za poslední roky došlo k posunu od SVGA rozlišení (800 x 600 bodů) směrem k XGA (1 024 x 768). Současným trendem mezi projektory je čím dál větší zastoupení modelů s širokoúhlým poměrem stran, které jsou vhodné zejména pro domácí kino. Kromě zvyšování rozlišení je dalším trendem Short Throw, tedy projektory promítající na velmi krátkou vzdálenost. Můžete s nimi promítat na vzdálenost již od 87 cm.

Směrem vývoje je i vysoký jas, začínající od 2 500 ANSI lumenů. Zákazníci se už dnes zkrátka nespokojí se šedým obrazem. Dalším důležitým tématem je konektivita – mnohé modely, zejména ty, které patří do vyšší výkonnostní třídy, budou mít jako standardní vybavení připojení LAN a HDMI. Kvůli zvýšení spolehlivosti roste také poptávka po projektorech se dvěma lampami (Dual Lamp Systems) poskytujícími dvojnásobný světelný výkon. Projektor se dvěma lampami může dosahovat až 6 000 ANSI lumenů. Druhá lampa, vylepšující za normálních okolností jas, může být v případě výpadku té první použita jako záložní.

Která kritéria jsou při výběru projektorů nejdůležitější pro české společnosti a kterým parametrům dávají obvykle hlavně přednost?
Čeští zákazníci jsou velmi dobře informovaní a při svém rozhodování věnují velkou pozornost zhodnocení poměru ceny a výkonu. Tam, kde není s pořízením spojen větší rozpočet, se obvykle sleduje splnění minimální hodnoty jednoho či více parametrů, jako je rozlišení, jas či nízká hladina zvuku.

Je to specifické jen pro český trh, nebo je to stejné i ve světě?
Je obtížné shrnout celý svět, ale celý region střední a východní Evropy má podobná tržní specifika. Na trhu je spektrum modelů, od ekonomických pro každodenní použití, až po ty nejvýkonnější pro náročné zákazníky.

Kterým směrem se podle vás bude letos ubírat technologický vývoj projektorů? A co budou hlavní inovace?
Určitě bude požadována určitá minimální hodnota jasu, dá se předpokládat, že hranice bude minimálně 2 500 ANSI lumenů. Čeká se také rozšíření a vylepšení řady Short Throw projektorů, která je zajímavá hlavně pro firemní vzdělávání i pro promítání na veřejnosti. Stále oblíbenější jsou i malé a kapesní projektory, jejichž dostupnost zvyšuje i rozvoj zobrazovacích technologií. I my chystáme kapesní projektor s LED lampou s dlouhou životností a s malými rozměry.

S čím dalším ještě BenQ přijde?
Co se týká projektorů, BenQ uvedl nový kapesní projektor, který se začal prodávat v květnu. Má rozlišení 858 x 600 bodů, integrovanou čtečku USB a velikost obrazu od 40 do 200 cm. České zákazníky jistě potěší menu v češtině. Celkem chystáme na třetí kvartál deset nových modelů projektorů.

Nemáte obavy, že současné technologie projektorů budou brzy nahrazeny něčím novým, například holografickým zobrazením?

Vývoj je sice velmi rychlý, ale určitě se nebude jednat o nejbližší budoucnost, protože cena holografických zařízení je stále příliš vysoká a tato technologie ještě nebude řadu let připravena pro masové nasazení.











Komentáře