Dell představil prototyp serveru s architekturou ARM

Společnost Dell přišla s prototypem nového a energeticky méně náročného serveru založeného na architektuře ARM. Reagovala tak na rostoucí poptávku internetových společností po serverech vyráběných na zakázku.

Dell představil prototyp serveru s architekturou ARM


Dell vychází vstříc situaci, kdy firmy chtějí udržet výkon a zároveň snížit výdaje plynoucí na datová centra. Prototyp serveru, který dostal název Copper, je vůbec prvním serverem Dellu postaveným na architektuře ARM. Dell tento server prozatím nebude prodávat, ale na vybraných místech instaluje prototypy, které jeho zákazníkům umožní vyzkoušet si architekturu ARM v provozu.

Architektura ARM, která nyní funguje ve většině chytrých telefonů a tabletů, je v porovnání se sadou instrukcí x86 pomalejší, zato ale efektivněji využívá energii a je pro zákazníky cenově výhodnější. Klienti se navíc v poslední době čím dál více zajímají o to, že lze snížit spotřebu energie vytvořením rozsáhlých sestav serverů využívajících procesory s architekturou ARM.

„Domníváme se, že technologie ARM je potenciálně zajímavá pro řadu našich klíčových zákazníků. Od nich cítíme totéž, a proto je prosíme o zpětnou vazbu,“ řekl Forrest Norrod, viceprezident a generální manažer pro serverové platformy společnosti Dell.

Zapojení architektury ARM do serverových platforem se již zkouší – nejen jako alternativa k sadě instrukcí x86. Dobře se hodí na plnění úkolů, pro které je nutné zpracování dat, ale nikoliv komplexní výpočty. Architektura ARM navíc může dobře fungovat při plnění bezpečnostních úkolů – například při porovnávání aktuálních fotografií lidí se stovkami milionů snímků uložených v databázích letiště.

Nelze však předpokládat, že architektura ARM bude serverovému trhu v nejbližší době dominovat. Stále totiž postrádá klíčové rysy, které datová centra vyžadují (například 64bitovou technologii). Procesory britské společnosti ARM podporují nanejvýš 40bitové systémy. Ovšem příští rok by měla přijít na trh 64bitová technologie, která bude cílit jak na smartphony, tak na servery.

První servery pod označením Copper se začnou využívat ve Spojených státech a Číně. Posléze se budou rozšiřovat i do dalších míst, kde Dell nabízí serverová řešení.

Podle slov Steva Cummingse, výkonného ředitele pro marketing divize Data Center Solutions, bude Dell monitorovat, jaký zájem nové servery vzbudí, a na základě toho pak rozhodne o dalším postupu. Zároveň je zjevné, že společnost následuje konkurenta Hewlett Packard. Ten v listopadu loňského roku oznámil, že zákazníkům nabídne k testování energeticky nenáročné koncepční servery s architekturou ARM.

Podle Norroda je v tomto směru nyní poměrně obtížné odhadnout vývoj situace na trhu. Klíčovou skutečnost ovšem představuje, že Microsoft zapojuje architekturu ARM mezi ty, které bude podporovat jeho nejnovější operační systém Windows 8. Proto se může stát, že o řešení od ARM začnou uvažovat i další firmy.

Konkurenční boj s Intelem tak dostal další rozměr. „Obě dvě firmy rozhodně neusnou na vavřínech, budou se snažit inovovat, což bude trhu se servery jen ku prospěchu. Intel považuje ARM za existenční hrozbu,“ uzavřel Norrod.

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com


Komentáře