Dellu se v Q1 nejvíce dařilo v Asii

Splečnosti Dell se v prvním čtvrtletí dařilo mnohem lépe v Asii než v jiných oblastech, ale to stále ještě neznamená nějaký výrazný obrat v poptávce po počítačích, tvrdí jeden z vysoce postavených zaměstnanců firmy.


Dellu se v Q1 nejvíce dařilo v Asii"V Asii zaznamenala firma Dell lepší obrat než je průměr," řekl Steve Felice, prezident oddělení pro malé a střední podniky ve společnosti Dell, během konference pro novináře.

Oblast Asie-Pacifik, včetně Japonska, vynesla společnosti Dell okolo dvou miliard z jejich celkového obratu 12,3 miliard USD za první čtvrtletí tohoto roku. Celosvětový obrat firmy se však propadl o 23 procent oproti stejnému období minulého roku, zatímco propad v Asii byl pokles o něco mírnější, když dosáhl hodnoty 20 procent. Prodej počítačů v této oblasti klesl o jedenáct procent v porovnání s minulým rokem, ale některé druhy obchodu firmy Dell dopadly lépe než jiné.

"Spotřební prodej si vedl nejlépe, zaznamenal dokonce jen slabý propad prodeje ve srovnání s předchozím rokem," říká Felice. Naproti tomu prodej velkým společnostem si připsal největší propad v porovnání s rokem 2008. "Není to žádné překvapení, společnosti v Asii jsou přímo závislé na penězích pocházejících od velkých nadnárodních firem z Evropy a Ameriky," tvrdí Felice. "A tyto podniky byly v posledních čvrtletích zasaženy krizí nejvíce."

I přesto, že Asie byla nejméně postižena útlumem zájmu o počítače, stále ani zde neexistuje žádná známka toho, že by přicházelo trvalé vylepšení situace. "Můžeme zaznamenat znaky stability v Číně a Indii, ale stále ještě i tam evidujeme pokles prodeje," tvrdí Felice. "Předvídat, kdy konečně přijde nějaký růst, je velmi obtížné. Ale mohu říct, že Čína má v této záležitosti největší šanci na úspěch, jelikož to vypadá, že její stimulační opatření fungují."

Další trhy v Asii, zejména pak Jižní Asie, vykazují větší úpad zájmu o PC než Čína a bude jim trvat déle to změnit. "Je moc brzy na to, abychom byli schopni předvídat, kdy se to situace vrátí do normálu," dodává Felice.Komentáře