Detaily o 32nm procesorech Intel Core i3 unikly na web

I když Intel drží konkrétní označení a parametry nových procesorů s kódovým označením Clarkdale v tajnosti, na web již unikly první informace od prodejců.


Nové 32nm procesory Core i3 mají přinést architekturu Westmere do tzv. „entry segmentu“ stolních počítačů a Intel zatím odmítl upřesnit i datum jejich uvedení, nicméně přiznal, že jsou tyto procesory již ve výrobě. Komentátoři pak spekulují, že představení 32nm procesorů Intelu by se mohlo uskutečnit ještě v prosinci a nebo brzy na začátku příštího roku. Např. kanadský prodejce A-Power již zařadil nové modely Core i3-530 do svého ceníku a přijímá na ně objednávky. Podle uvedených parametrů se bude jednat o procesor s frekvencí 2,9 GHz, bude disponovat dvěma jádry a 4 MB L3 cache. Cena je u A-Power stanovena na 150 dolarů. Mezi další modely z této řady by podle prezentace Intelu, která je k dispozici v cache Googlu, měly patřit Core i5-660, i3-540 a dále i procesor s podivným označením G6950.

Architektura Westmere by oproti 45nm Nehalemu měla přinést další zlepšení poměru spotřeby a výkonu a také levnější výrobu, neboť z jednoho waferu bude možné vyprodukovat více čipů. Procesory budou integrovat jádra CPU a GPU v jednom pouzdře, což by mělo zlepšit rychlost grafických operací a současně snížit energetické nároky. Notebookové verze těchto čipů budou nést kódové označení Arrandale. Více i nich najdete v článku Intel uvede v lednu mobilní 32nm procesory s integrovanou grafikou.

Intel potvrdil, že frekvence nových procesorů budou srovnatelné se současnými modely postavenými na architektuře Core 2, ale přibude možnost zpracovávat více vláken každým z jader. Zatímco u procesorů Core 2 Duo lze zpracovávat jen dvě vlákna současně, u Core i3-530 to budou čtyři vlákna.











Komentáře