„Diskové“ úložiště s technologií NAND

Flashové úložiště o buňkách menších než 20 nanometrů sníží spotřebu a cenu za gigabajt.

„Diskové“ úložiště s technologií NAND


Přinejmenším tři výrobci čistě flashových úložišť v nejbližší době předvedou produkty postavené na poslední generaci komponent NAND, s buňkami menšími než 20 nanometrů. Ty dokáží uložit větší množství dat v daném prostoru, dále snížit spotřebu a následně i cenu za gigabajt kapacity. Technologie flash se ale se zvyšující se hustotou stává pomalejší a více náchylná k chybám, což dále zvýší nároky na software, který tyto slabiny bude muset kompenzovat.

To jsou také důvody, proč se „klasická“ flashová technologie možná ocitne na konci cesty. Buňky pod 10 nanometrů mohou být příliš malé, aby se dokázaly nabít. Stejně jako v případě tranzistorů v procesorech se tak výrobci možná budou muset vydat alternativním směrem vertikálních NAND, místo dalšího zmenšování budovat 3D struktury, kdy se pokusí na sebe nanášet více vrstev buněk.

Nicméně v bezprostřední budoucnosti budou výrobci sázet na jednovrstvé NAND a čistě z nich složená úložná pole. Ta dnes začínají být po cenové stránce konkurencí pro systémy složené z nejdražších pevných disků, které dosahují 15 000 otáček za minutu.

Ceny klesají podle analytiků skupiny Gartner velmi agresivně, zatímco po stránce rychlosti již dávno vyhrály. Na konferenci Flash Memory Summit v Kalifornii několik výrobců předvedlo úložné systémy určené pro korporace, které jsou postavené čistě z komponent flash MLC (multilevel cell), které do jedné buňky dokáží uložit více bitů. MLC patří k nejlevnější formě NAND a až dosud byla používaná výhradně v lowendových personálních řešeních. Podle výrobců jako je Skyera, Violin Memory a Nimbus Data Systems ale technologie MLC pokročila natolik, že ji lze používat v korporacích. Například Skyera skyEagle (16nanometrové buňky), které bude na trhu v druhé polovině příštího roku, bude mít desetinásobnou kapacitu proti dnes dostupnému modelu skyHawk (20nm flash), ale na gigabajt bude stát třikrát méně.

skyEagle bude k dispozici ve formě jednotek o výšce 1U, s kapacitou 500 TB s cenou 1,99 dolarů za gigabajt, při započtení deduplikace a komprese dosáhne kapacity 2,5 TB a ceny 0,49 dolarů na gigabajt. Pole bude disponovat řadou funkcí, které vyžadují korporátní datacentra, jako rozhraní Fibre Channel a řešení redundance pro vysokou dostupnost.

I další produkty předvedené na konferenci, od firem Violin a Nimbus, dosáhnou v cenách za gigabajt hladin, na které jsme zvyklí u pevných disků, a to i bez komprese a deduplikace. Tato řešení se samozřejmě pohybující v cenových hladinách od 70 000 do 800 000 dolarů, kde ale i ty nejlevnější verze jsou vybaveny 10gigabitových ethernetem a 16gigabitovým rozhraním Fibre Channel.

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře